Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Frankovi potomci musí opustit diktátorovo sídlo. Objednali si armádu stěhováků, drancování zabránila policie

Svět

  5:00
La Coruňa - Někdejší letní sídlo španělského diktátora Franka dosud spravovali jeho potomci. Soud jim však letos palác odebral. Na vystěhování si generálovi příbuzní najali 50 stěhovacích aut. Úřady tak musely zasáhnout znovu. Pozemek nyní hlídá policie, protože vyvstaly obavy, že příbuzní z budovy odcizí umělecké klenoty s nepřebernou hodnotou. V paláci se totiž nacházejí slavné obrazy nebo sochy z dvanáctého století.

Palác The Pazo de Meiras. foto: Wikipedia

Potomci generála Franciska Franka, který ve Španělsku autoritářsky vládl v období 1939 až 1975 a má na svědomí popravy téměř 200 000 lidí, se podle britského serveru Telegraph přeli o právo na diktátorův palác v přístavním městě La Coruña na severozápadě Španělska. Soudní tahanice v posledním týdnu nabrala na obrátkách.

Palác Pazo de Meiras.
Palác Pazo de Meiras.

Palác Pazo de Meirás postavený v 19. století si Frankovy milice přivlastnily v roce 1938 a generál zde trávil letní dovolené po dobu své vlády. V sídle se nacházejí slavné obrazy španělských malířů jako je Ignacio Zuloaga, drahé skleněné výrobky, tkané koberce a lovecké trofeje. Nejvzácnějším kouskem jsou dvě sochy biblických postav Isaaca a Abrahama z 12. století, které byly za Fancovy éry do paláce převezeny z katedrály ve městě Santiago de Compostela.

Palác do tohoto roku obývali a spravovali Frankovi potomci. Soud však rozhodl, že na diktátorovo bývalé letní sídlo nárok nemají a musí pozemek vrátit státu, jelikož generál nikdy ve skutečnosti vlastníkem nebyl. Palác si pouze násilně zabral, když byl u moci. 

Vnuci se i přes nesouhlas s rozsudkem z paláce začali stěhovat. Španělská média zveřejnila, že na vyklizení budovy si objednali padesát dodávek. Vyvstalo podezření, že příbuzní chtějí při stěhování umělecké klenoty odcizit. Soud proto v pondělí rozhodl, že všechny předměty, které se v paláci nachází, musí zůstat na svém místě.

‚Oblečení lidi omezuje.‘ Nahá socha k poctě feministky budí v Londýně pohoršení i nadšení

Mimo to v soudním rozhodnutí zaznělo, že šestnácti akrový pozemek bude hlídat policie a dohlížet na celý proces stěhování. „Nejen palác Pazo, ale i artefakty v něm jsou podle zákona o majetku veřejným vlastnictvím,“ řekl podle britského serveru Carmen Calvo právní zástupce španělského premiéra.

Místní vláda oblasti Galicie, ve které sídlo leží, upozornila příbuzné generála, že slavné sochy mají statut „historické památky“, to v praxi znamená, že o jakékoli manipulaci musí být vláda informována. Starosta města podle britského deníku doufá, že sídlo bude přeměněno ve veřejně přístupnou památku na Frankovo období. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!