Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zločinec utíkal agentům FBI jako James Bond. Plaval s podvodním skútrem, helikoptéra ho stopovala pomocí bublin

Svět

  15:04
Redding - Američan obviněný z finančních podvodů utíkal agentům FBI nezvyklým způsobem. Vyskočil z auta do vody se speciálním přístrojem pro podvodní plavání a vyšetřovatelé ho vystopovali až pomocí bublin, které vypouštěl. Dopadený muž čelí obvinění, že na základě tzv. Ponziho schématu připravil členy místní církve o 35 milionů dolarů.

Potápěč s podvodním skútrem. foto: Wikipedia

Frankovi potomci musí opustit diktátorovo sídlo. Objednali si armádu stěhováků, drancování zabránila policie

Čtyřiačtyřicetiletý Kaliforňan Matthew Piercey čelí podle britského serveru BBC obvinění z finančních podvodů. Údajně měl se společníkem vymámit ze členů Betlémské církve ve městě Redding až 35 milionů dolarů na pochybné investice. Piercey je obžalován z praktik jako jsou bankovní a poštovní podvody, praní špinavých peněz nebo i uplácení svědků.

V pondělí přijeli muže zatknout agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Piercey se však lehce chytit nenechal. Okamžitě nastartoval vůz a začal ujíždět. Po druhém sjezdu ze silnice opustil vozidlo a skočil do ledové řeky Shasta. V jeho ruce policisté zpozorovali nevšední přístroj. Piercey držel podvodní skútr – zařízení, které používají například potápěči pro přesuny pod vodou nebo vojáci. Skútry se proslavily především ve slavné podvodní bitvě z bondovky Thunderball.

Podvodní skútr Yamaha 350 LI, se kterým utíkal Matthew Piercey v Kalifornii.
Potápěč s podvodním skútrem.

Zločinec zapnul svůj model Yamaha 350 LI a rychlostí 6,5 km za hodinu prchal pod vodou policii. Agenti jej podle CBS Sacramento sledovali z helikoptéry pomocí bublin, které vypouštěl. Podezřelý po pětadvacetiminutové plavbě vylezl promrzlý na břeh. Na místě na něj už čekali vyšetřovatelé. Muži nasadili pouta a odvezli ho do vazby. Kvůli podchlazení musel být ošetřen policejním lékařem. „Nikdy nevíte, co se někomu honí hlavou, když ho vyšetřuje FBI,“ řekl právník Josh Kons podle BBC.

Šerif z Arkansasu vyzval k čtvrcení a topení demokratů. Podle nadřízeného je hrdina, který to přehnal

Piercey okrádal členy Betlémské církve pomocí tzv. Ponziho schématu, popisuje server Law & Crime. Se svým kolegou Kennethem Wintonem založili společnosti Family Wealth Legacy a Zolla. S příslibem zúročení pobírali od příslušníků církve finanční vklady do jejich fondů. Vyplatili jen některé investory, lhali ohledně výnosů, transakcí, poplatků, stavu firem a většinu peněz zpronevěřili. Obžalovanému podle britského serveru BBC hrozí až dvacet let vězení.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat