Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šerif z Arkansasu vyzval k čtvrcení a topení demokratů. Podle nadřízeného je hrdina, který to přehnal

Šerif Lang Holland. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šerif Lang Holland. | foto: Twitter

Marshall Lang Holland, policejní šerif malého města jménem Marshall ve státě Arkanas, svými komentáři pobouřil veřejnost. Opakovaně vyzýval k násilí na příslušnících demokratické strany, sdílel falešné zprávy o podvodech ve volbách, podporoval skupiny QAnon a v minulosti bojkotoval povinnost nosit roušku. Tamní ředitel policie Kevin Elliot o něm mluví jako o hrdinovi, který to přehnal.

„Smrt všem marxistickým demokratům,“ psal Holland na síť Parler – nově oblíbenou platformu pravicových konzervativců, kterou někteří využívají namísto Twitteru. „Nikoho nevězněte, všechny zabijte,“ dodal pod příspěvkem skupiny Qanon+ podle CNN.

Šerif Holland byl v dalším příspěvku dokonce i konkrétní. Sdílel fotku demokratů, na které byla Hillary Clintonová či Barack Obama ve vězeňském obleku. „Modlím se, aby všichni, kdo jsou na této fotce viseli na šibenici, byli utopeni a rozčtvrceni! Menší trest je nepřijatelný,“ opatřil fotku komentářem šerif. Policista mimo to sdílel Trumpova neověřená tvrzení o podvodných volbách a sám k nim přidával komentáře o nezákonných hlasech, píše US News.

Policejní ředitel města Kevin Elliott řekl, že šerif Holland okamžitě rezignoval ze své pozice. „Město Marshall silně odsuzuje činy pana Hollanda a jeho příspěvky na sociálních sítích,“ řekl šéf pořádkových jednotek. „Komunita našeho města nepodporuje, ani neomlouvá zastrašování a výhružky násilím člověku s jakýmkoli politickým přesvědčením. Policie města Marshall je síla, která slouží a chrání VŠECHNY,“ dodal podle CNN.

Ředitel byl Hollandovými příspěvky překvapen, prý nic podobného nečekal. Šerifa nazval „hrdinou“, který oddaně sloužil Spojeným státům. Jeho příspěvky však byly přes čáru. Šerif Holland vyvolával kontroverze už v minulosti, když se přidal ke skupině policistů, kteří odmítli respektovat státní nařízení nosit roušky.

„Říkám jen, že bychom měli mít možnost svobodné volby, zda chceme nosit ústenku. Nemělo by to být diktováno opatrovnickým státem,“ omlouval se Holland podle US News. Podle DailyMailu Holland se v minulých příspěvcích také vyjadřoval o trans lidech, že jsou „mentálně postižení“. Na sociální síti šerif podle CNN odkazoval často na skupiny spojené s Qanonem.

QAnon vznikl v roce 2017, kdy neznámý uživatel pod jménem Q sdílel zprávy a memy, které se začaly šířit po internetu. Teorie tvrdí, že existuje hluboká státní struktura politických elit, ti unášejí děti a následně je sexuálně zneužívají při satanistických rituálech. Mimo to z dětí mají získávat adrenochrom, chemickou látku, kterou si vpichují do žil, aby zůstali mladí, zdraví a mocní. Proti skupině mocných má podle příznivců QAnonu bojovat poražený Donald Trump.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) označil tuto teorii za domácí teroristickou hrozbu. Podle oborníků rétorika QAnonu spojená se satanismem přesahuje běžné extremistické politické uskupení a vykazuje znaky sekty. „Připodobňování nepřátel ke zlým stvůrám je odličťuje. Potom se příznivci QAnon mohou vnímat jako zabijáci příšer, kteří jsou ospravedlněni užívat násilí proti zlu,“ píše Paul Thomas profesor religionistiky na Radfordově univerzitě pro The Conversation.

Příznivců QAnonu v poslední době přibývá, na Facebooku jich je okolo tří milionů. Mimo to fungují na mnoha podobných serverech jako je ten, na kterém působil šerif Holland. Existují obavy, že prohra Donalda Trumpa v prezidentských volbách podobná uskupení ještě více zradikalizuje.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...