Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podivuhodná historie Bidenových vlasů. Dnes jich má víc než v mládí, přesto si dobíral Trumpa

Joe Biden v roce 1972. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden v roce 1972. | foto: Wikipedia

WASHINGTON/PRAHA Nově zvolený americký prezident Joe Biden se v kampani pouštěl do Trumpa kvůli vyhazování peněz za vlasovou péči, které si navíc škrtal z daní. Sám však o svůj vzhled pečuje a do kampaně v roce 2019 vstoupil znatelně „vlasatější“, než tomu bylo před čtyřiceti lety. Podle odborníků za svou kariéru prodělal několik chirurgických zákroků. To však Biden nikdy nepřiznal a drží si image „normálního chlapa z Pensylvánie“.

„Řekl o sobě (Trump), že je perfektní exemplář, co se týče vzhledu.“ Biden se pokřižuje a dav se směje. „Možná proto si odepisoval 70 000 dolarů ročně z daní za speciální péči o vlasy,“ referuje nový šéf Bílého domu ke zprávě listu The New York Times o daních svého předchůdce, která vyšla v říjnu. „Lidi, nemám skoro žádné vlasy, ale jsem rád za to, co mám,“ dodal protřelý politik.

Donald Trump s umělými vlasy nabarvenými na blond, na kterých si zakládá, je častým terčem vtipů. Nově zvolený Biden má však navzdory svým prohlášením vlasů rovněž nezvykle hodně. Vítěz letošních voleb má za sebou dlouho politickou kariéru, v roce 1972 se stal v devětadvaceti nejmladším kongresmanem a od té doby se v politice držel. S přibývajícími lety o vlasy přirozeně přicházel. Když se však objevil v záři reflektorů v prezidentském klání v roce 2019, vlasů mu překvapivě přibylo.

Na sociálních sítích se od října objevují fotky, které srovnávají Bidenovy účesy „před“ a „po“. Na fotkách ze začátku osmdesátých let má tehdejší senátor zřejmou pleš. Po roce 1987 se pleš zaplnila chomáčem prořídlých, hnědých vlasů a nyní má krátký, bílý, ale zato plný sestřih.

První předvolební prezidentská debata mezi Trumpem a Bidenem.
Joe Biden v roce 1965.

„Je zřejmé, že Biden prošel dvěma, nebo třemi transplantacemi vlasů,“ řekl pro The Telegraph Nadeem Uddin Khan, ředitel vlasové kliniky v Londýně. „Tipoval bych, že první mu dělali v pozdních osmdesátých letech a ještě nebyla tak rafinovaná jako poslední vylepšení,“ dodal Khan. Mimo to má nový prezident pravděpodobně i umělé zuby, podle The Sun prodělal i plastické operace obličeje.

Reportér novin Washington Post v roce 1987, kdy byla na Bidenově účesu první znatelná změna, naléhal na senátora, aby potvrdil, že byl na operaci. „Chci si nechat ve svém životě nějaká tajemství,“ odpověděl mu tehdejší senátor podle The Sun. Biden od té doby nikdy žádný zákrok nepřiznal.

Joe Biden se stane ve svých 77 letech nejstarším prezidentem v historii Spojených států. Při kampani se často otevíraly otázky o jeho mentální a fyzické kondici. Donald Trump si z něj často neotřele utahoval. Naposledy když si Biden spletl Trumpovo křestní jméno a nazval ho „Georgem“. Od Trumpa si Biden vysloužil přezdívku „ospalý Joe“.

Biden dělá všechno proto, aby nevyvstávaly námitky, že je příliš starý na to, aby funkci zvládl. Jednou ze snah rozpustit představu ospalého Joa byl jeho energický příchod na vítěznou řeč. Nový prezident doslova běžel. 

Úprava vlasů a další zásahy do Bidenova vzhledu, jako například nové zuby či plastické operace obličeje, jsou součástí této strategie a v dnešní americké politice zcela běžnou praxí. Ředitel transplantační kliniky Khan poukazuje na to, že v moderní historii žádný prezident neměl pleš. „Kandidáti v Americe potřebují rozumný počet vlasů, aby mohli být zvoleni,“ uzavírá Khan.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...