Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Povraždění ‚čarodějové‘. Jsme prokletí, líčí vězni Islámského státu v Libyi

Blízký východ

  6:00
SYRTA/PRAHA - „Poslední dějství revoluce se odehrálo v Syrtě. Byli jsme plní naděje. Pak to tu ovládl Daiš. Teď cítíme, že jsme prokletí.“ Tolik slova uprchlíka z libyjské Syrty - města vydaného napospas fanatické brutalitě Islámského státu. Pod vládou džihádistů se život v porobeném městě změnil v každodenní boj o přežití.

Úředník tzv. Islámského státu čte prohlášení před popravou dvou mužů usmrcených kvůli obvinění z čarodějnictví, Syrta, Libye. Snímek pochází z videa IS publikovaného na stránce Jihadology.net v roce 2015. foto: HRWReprofoto

Veřejné stínání hlav, těla v oranžových kombinézách ukřižovaná na lešení, zoufalý nedostatek jídla a léků a maskovaní ozbrojenci, kteří v noci chodí po domech a vyhánějí jejich obyvatele z postelí, aby je odvlekli na místo, kde se po nich slehne zem. Libyjská Syrta se v rukou extremistů z Islámského státu proměnila v baštu fanatického teroru - a ti, kteří v přístavním městě žijí, v jeho rukojmí, líčí květnová zpráva organizace Human Rights Watch (HRW).

Chaos a šaría. Tajné služby varují: Islámský stát se stěhuje do Libye

Bojovníci Islámského státu do Syrty pronikli v únoru loňského roku a během několika měsíců si podmanili celé město včetně všech strategických bodů: přístavu, elektrárny, sídla rádia a vládních i finančních institucí. Dobyvatelům hrály do karet jak rozvrat v zemi, ze které se po odstranění Kaddáfího diktatury stal nefunkční stát pohlcený chaosem a ozbrojeným násilím, tak podpora z ústředí teroristické skupiny, pro niž Libye stoupá v ceně úměrně s tím, jak ztrácí pozice v Iráku a Sýrii.

Nebezpečná základna

Dnes je Syrta pokládána za nejsilnější základnu Islámského státu mimo oblast Blízkého východu. Ve městě operuje na dva tisíce příslušníků IS, před nimiž uprchly už dvě třetiny původně 80tisícové populace, informuje HRW. Právě díky svědectví uprchlíků, kterých organizace vyzpovídala několik desítek, převážně ve 240 kilometrů vzdálené Misurátě, se jí podařilo nastínit osud těch, jimž se uniknout zatím nepodařilo. (Výpovědi očitých svědků byly následně konfrontovány s misurátskými úřady a bezpečnostními analytiky, jakož i s mediálními výstupy z dílny IS - pozn. red.)

Od loňského roku, kdy extremisté Syrtu ovládli, zahynulo jejich rukou nejméně 49 lidí, mezi nimi jak zajatí bojovníci znepřátelených stran, tak političtí oponenti či ti, kteří se v očích náboženských fanatiků provinili herezí či „čarodějnictvím“. „Popravy“ byly vykonány bez řádného soudu a veřejně, pro výstrahu veřejnosti.

Maskovaní muži v černém válčí s pašeráky lidí. V chaosu berou zákon do vlastních rukou

Skutečný počet mrtvých je však s největší pravděpobností mnohem vyšší, neboť radikálové se kromě toho zmocnili desítek příslušníků místních milicí i civilistů, které maskovaní ozbrojenci uprostřed noci odvekli z jejich domovů. Po takto unesených lidech se slehla zem a mnozí z nich jsou dnes považování za mrtvé. Příbytky „nepřátel“ byly vydány napospas rabujícím džihádistům.

Bojovníci teroristické skupiny Islámský stát v Libyi (ilustrační snímek).
Rozvrácený Blízký východ (Ilustrační foto)

Každodenní živoření

Ti, kteří zatím přežívají, živoří. Pod rukama jim mizí jídlo, léky, benzín i peníze – převážnou část zdrojů města si mezi sebou dělí jeho stávající vládci. Ulice uzurpovala náboženská policie, která si vybudovala síť informátorů a s jejich pomocí potírá vše, co se protiví jejímu výkladu islámu. Muže a chlapce nahání do mešit a bičováním a vysokými pokutami trestá ty, kteří na veřejnosti kouří, poslouchají hudbu nebo nezvládnou zajistit, aby jejich ženské příbuzné halila černá abája. Obchody, jež prodávaly západní oblečení, již byly uzavřeny.

Rakka. Metropole džihádistů, kde se z okupanta stává princ - a ze Syřana ponížený

Islámský stát v Syrtě vybudoval nejméně tři vězení, z toho jedno v budově bývalé mateřské školky, zavřel všechny banky až na jednu, která je ovšem k službám pouze jeho příslušníkům, a zablokoval svobodnou komunikaci s okolním světem; kontakt s lidmi mimo Syrtu lze nyní navázat pouze prostřednictvím jím spravovaných ústředen.

Pod přísným dohledem je také školství. Na univerzitě se nepřednáší od sklonku loňského roku, kdy islamisté zakázali výuku historie a práva a nařídili oddělit studenty na základě pohlaví. Pravidelně zasahují také do vyučování na základních a středních školách, kde žáky zkouší ze svého výkladu náboženského práva šaría.

‚Žijeme v hrůze‘

„Život v Syrtě je nesnesitelný,“ popsala inspektorům HRW v Misurátě třicetiletá „Ahlam“ (ženino jméno bylo ve zprávě s ohledem na její bezpečnost změněno – pozn. red.) „Všichni žijeme v hrůze. Zabíjejí nevinné lidi. Zmizely potraviny, v nemocnici nejsou doktoři ani sestry, nejsou žádné léky... V každé ulici jsou špehové.“

Západ chce vyzbrojit libyjskou vládu. Zastaví obchod s lidmi a potoky krve?

„Jako kdyby stíhání hlav a střílení údajných nepřátel nestačily, ISIS působí strašlivé utrpení i těm muslimům, kteří se řídí jeho pravidly,“ konstatuje HRW. „Zatímco se pozornost světa upírá na zvěrstva v Sýrii a Iráku, ISIS v Libyi prochází vražda.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...