Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Požár nedaleko Kapitolu přerušil nácvik Bidenovy inaugurace, hořel příbytek bezdomovců

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Erin Scott Reuters

Washington Nácvik inaugurace demokrata Joea Bidena na schodech vedoucích do sídla Kongresu USA ve Washingtonu asi na hodinu přerušil nedaleký požár příbytku bezdomovců. Úřady kvůli němu budovu dočasně uzavřely a z prostranství před ní evakuovaly všechny účastníky příprav.

 Podle agentury AP mezi nimi nebyli Biden ani další političtí činitelé. Požár se však záhy podařilo uhasit, tajná služba na twitteru uvedla, že veřejnosti nehrozí nebezpečí a že se jednalo o preventivní ochranné opatření.

„V Kapitolu ani v jeho okolí nyní není žádný požár,“ oznámil ve vyjádření šéf ochranky sídla Kongresu podle agentury Reuters.

Washingtonský hasičský sbor následně na twitteru napsal, že začal hořet stan bezdomovkyně sídlící pod nedalekým dálničním mostem. Žena podle předběžných zjištění manipulovala s plynovou bombou, což by podle požárníků „mohlo vysvětlit hlášení o jakési explozi“. Obyvatelka shořelého stanu podle vyjádření utrpěla lehká zranění, odmítla však převoz do nemocnice, pokračuje sdělení.

Situace v metropoli před slavnostním uvedením Bidena do úřadu je velmi napjatá zejména kvůli nepokojům z 6. ledna, kdy dav příznivců odcházející hlavy státu Donalda Trumpa násilně vtrhl do budovy Kongresu. Okolí středeční inaugurace, která se tradičně odehraje na západním schodišti střeží v posledních dnech desítky tisíc policistů, příslušníků národní gardy a činitelů tajné služby. Ve městě panují výjimečná bezpečnostní opaření a celé sídlo Kongresu je obehnáno ploty.

Po vypuknutí požáru vycházel z místa černý kouř, který zřejmě donutil bezpečnostní složky k preventivnímu zásahu. Podle svědků policisté na místě hnali účastníky příprav, včetně vojenské kapely, do sídla Kongresu a křičeli, že nejde o cvičení.

Biden složí svůj prezidentský slib 20. ledna, slavnosti se přitom v rozporu s tradicemi nezúčastní odcházející prezident Trump. Ten stále trvá na svých nepodložených tvrzeních, že prohrál v nedávných volbách kvůli volebním podvodům. Jejich existenci se mu však nepodařilo prokázat ve více než 60 žalobách napříč USA.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...