19. srpna 2018 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Požírá MeToo revoluce své děti? Prominentní feminista čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Michael Kimmel a jeho populární kniha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Kimmel a jeho populární kniha. | foto: Twitter: Donald Douglas.

WASHINGTON/PRAHA Sprosté narážky, sexismus i netolerance. Na genderového experta a amerického sociologa Michaela Kimmela, který je znám například svou knihou „Rozzuření bílí muži: Americká maskulinita na konci jedné éry“, se snesla vlna kritiky, která ho donutila například odmítnout prestižní cenu za příspěvek oboru genderová studia. Nejde přitom o první výraznou figuru hnutí za genderovou rovnost, která se potýká s kritikou z vlastních řad.

Obvinění se nejprve objevila na americkém univerzitním serveru The Chronicle of Higher Education. Zpráva se odkazovala na anonymní výpověď Kimmelovy bývalé studentky, kterou Kimmel učil na Newyorské státní univerzitě ve Stony Brooku, informoval server The Guardian.

Dnes šestasedmdesátiletý profesor Kimmel měl studentce šest týdnů po začátku kurzu navrhnout, že spolu budou mít sex. Zároveň měl také komentovat její vzhled a poznamenat, že bude muset tvrdě pracovat, aby dokázala, že své pozice dosáhla díky vlastnímu akademickému nadání, nikoli proto, že s někým souložila.

14.srpna 2018 v 16:02, příspěvek archivován: 16.srpna 2018 v 17:24

Reclaiming my fear: I will no longer stay silent about Michael Kimmel https://t.co/BEF4a5tGA8 "Honestly, it’s bewildering to me that Michael seems only worried about rumors of sexual harassment. To be clear, he should be worried about those; in the #MeToo era, it was only a mat… https://t.co/VNJ7fx4UcR

Po zveřejnění zpovědi na vysokoškolském serveru se ozvala další bývalá Kimmelova studentka - Bethany Costonová, dnes asistentka profesora genderových studií na univerzitě ve Virginii. Costonová ve webovém příspěvku detailně popsala Kimmelovy zvyky, které osobně považuje za sexistické - například prý dával mužským studentům placenou práci, zatímco od žen očekával, že budou pracovat zadarmo. Krom toho Costonová tvrdí, že Kimmel - doteď miláček liberálního hnutí - za zavřenými dveřmi projevoval značně nenávistné postoje vůči homosexuálům či transgender osobám.

Kimmel na univerzitě ve Stony Brooku mimo jiné založil centrum pro studium mužů a maskulinit a je vnímám jako jeden ze světových expertů na mužskou roli vně feministického hnutí.

Generální prokurátor, co žaloval Weinsteina

Případ Kimmela není v rámci genderového hnutí jedinečným. Asi největší pozornost na sebe přitáhlo květnové zjištění časopisu The New Yorker, pod které se podepsal i jeden z autorů katalyzátoru MeToo o Harveym Weinsteinovi, držitel Pulitzerovy ceny Ronan Farrow. Podle toho generální prokurátor New Yorku Eric Schneiderman opakovaně fyzicky napadal několik ze svých bývalých sexuálních partnerek, typicky v opilosti.

Schneiderman byl za autoritu na práva žen považován již řadu let, ale jeho popularita rostla zejména s hnutím MeToo. Za stát New York například žaloval Harveyho Weinsteina a opakovaně děkoval ženám, které o něm promluvili, za jejich odvahu „promluvit o sexuálním obtěžování, které trpěli rukou mocných mužů.“ Jeho stoupající hvězda a chvála sypající se na něj ze všech sfér liberálního spektra však byla trnem v oku čtyřem specifickým ženám - tedy obětem jeho údajných útoků, které měl bít, fackovat a dusit.

Ze čtyř žen, se kterými měl Schneiderman udržovat vztah mezi lety 2013 a 2017, se dvě rozhodly vzdát ochrany poskytnuté anonymitou. Michelle Mannig Barishová a Tanya Selvaratnamová popsaly násilí, kterého se na nich Schneiderman měl dopustit bez jejich svolení - ten však i přes svou téměř okamžitou rezignaci stále tvrdí, že šlo o předem dohodnutou součást erotických hrátek.

Paradoxní je, že Schneiderman teď čelí kriminálnímu procesu zčásti díky zákonům, které sám pomohl prosadit - v roce 2010 například ještě jako senátor sepsal legislativu, která jako první v historii státu zavedla dušení jako trestný čin.

Osahávání od propagátorky MeToo hnutí

Velkou míru pozornosti na sebe stáhl i případ Cristiny Garciové, demokratické zastupitelky a jedné z předních figur kalifornské odnože hnutí MeToo. Garciová čelí obvinění, že bez souhlasu osahávala člena svého týmu během amatérského softballového turnaje v roce 2014 - Daniel Fierro se svěřil s tím, že ho Garciová údajně hladila po zádech, osahávala pozadí a pokusila se ho i uchopit v rozkroku.

Fierro na Garciovou podal v lednu 2018 oficiální stížnost a zatupitelka nyní čelí vyšetřování. V reakci na Fierrovu výpověď se ozval ještě jeden muž, anonymní lobbista, který se svěřil serveru Politico s tím, že ho Garciová údajně pozvala na schůzku - a když odmítl, měla jej fyzicky konfrontovat a říct mu, že si „nastaví osobní cíl a o***á ho“.

Garciová obě obvinění popřela a během vyšetřování si vzala neplacené volno. Měsíc po jeho spuštění se sešly další detaily - Garciová prý v zaměstnání pravidelně konzumovala alkohol, explicitně hovořila o sexu a svůj tým nutila hrát populární středoškolskou hru ‚flaška‘. První závěry vyšetřovací komise v případu obtěžování Fierra stranily Garciové, dále je však přešetřují noví vyšetřovatelé.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.