Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Před Litviněnkem záhadně zemřel jiný Rus

Svět

  7:42
MOSKVA/PRAHA - Zemřel v Londýně dva dny před smrtí Litviněnka a jeho tělo bylo rychle bez pitvy převezeno do Moskvy. Bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko nebyl možná prvním z Rusů, kdo byl otráven radioaktivním poloniem 210.

Litviněnko. foto: AXEL SCHMIDTAFP

Včera zveřejnil ruský byznysmen a poslanec státní dumy Alexandr Lebeděv senzační zprávu. V rozhovoru britskému listu Tatler tvrdí, že před osmi měsíci se ho někdo pokusil otrávit stejným způsobem jako Litviněnka.

Lebeděv patří mezi 30 nejbohatších lidí v Rusku a má za sebou stejnou minulost jako Litviněnko - oba byli důstojníky KGB, pak FSB. Dnes poslance a významného byznysmena měli údajně otrávit radioaktivním poloniem v nejmenované moskevské restauraci.

Lebeděv vlastní část proslulé Nové gazety, kde pracovala zavražděná Anna Politkovskaja, jedna z tvrdých kritiček Kremlu. Ve stejném listě zveřejnil Litviněnko své důkazy o tom, že moskevské domy vyhodily v roce 1999 do povětří ruské tajné služby, a ne čečenští teroristé.

Den před prohlášením Lebeděva britský list The Independent s odvoláním na policejní zdroje uvedl, že vyšetřovatelé jsou blízko k odhalení pachatelů atentátu na Litviněnka. Zároveň ale zdůraznil, že tito lidé pravděpodobně uniknou spravedlnosti.

„Šance dostat někoho na lavici obžalovaných jsou oceňovány v rozmezí od nicotných po žádné,“ cituje The Independent nejmenovaný vysoce postavený policejní zdroj. Naráží na to, že ruská strana odmítá nejen vydání podezřelých, ale i jejich opakované vyslechnutí britskými kriminalisty.

Případ se rozrůstá
Případ nabývá stále většího objemu. Podle německého časopisu Focus zemřel v Londýně za záhadných okolností dva dny před Litviněnkem ruský diplomat Igor Ponomarjov, který se měl setkat s Litviněnkovým důvěrníkem, novinářem Mariem Scaramellou.

Tělo diplomata bylo prý spěšně převezeno do Moskvy a bez pitvy pohřbeno. Kromě toho bylo polonium 210 nalezeno v další londýnské restauraci Pescatori, oblíbené mezi ruskými exulanty. Litviněnko zde ale nikdy nebyl.

Zato zde prokazatelně pobýval podezřelý bývalý ruský tajný agent Andrej Lugovoj. On i jeho kolega z tajných služeb Dmitrij Kovtun vinu odmítají, ale mnohé svědčí proti nim. Lugovoj za sebou doslova trousil stopy polonia - bylo nalezeno v restauracích, včetně podniku Millenium, kde se 1. listopadu setkal s Litviněnkem, ve všech třech hotelech, kde byl ubytován, a v obou letadlech, kterými letěl.

Litviněnko, který získal roce 2006 britský pas, zemřel na otravu poloniem 23. listopadu 2006. Patřil mezi tvrdé kritiky režimu ruského prezidenta Putina. Ruská generální prokuratura na rozdíl od britského Scotland Yardu odmítá účast ruských tajných služeb na likvidaci Litviněnka.

Podle nejnovější verze spojuje jeho smrt s dalším nevyřešeným případem - smrtí Romana Cepova, bodyguarda Putina v dobách, kdy byl náměstkem starosty Petrohradu. Cepov zemřel před dvěma lety na nemoc z ozáření způsobeného látkou, která se dostala do jeho organismu s jídlem či pitím.
Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...