„V Orsku se protrhla přehrada. Obyvatelé města jsou evakuováni z domů v záplavové zóně,“ řekl mluvčí záchranných složek agentuře TASS.
Gubernátorská kancelář Orenburské oblasti uvedla, že jde o regulační hráz ve Starém městě, která chrání silnici tím, že mění pohyb řeky. Tato část Orsku čelí pravidelným záplavám. „Sídlí zde soukromý sektor,“ sdělila kancelář agentuře Interfax.
V záplavové zóně na řece Ural v oblasti u hranic s Kazachstánem může být až čtyři tisíce obytných budov. V Orsku, druhém největším městě Orenburské oblasti, žije podle dostupných údajů asi 190 tisíc lidí.
Z preventivních důvodů jsou prováděny podomní návštěvy a evakuace obyvatel z případné záplavové zóny do středisek dočasného ubytování, uvedlo ministerstvo pro mimořádné situace.
Na místě jsou i záchranáři z Moskvy a Permu. Spolu s pracovníky komunálních služeb se snaží za pomoci techniky znovu utěsnit a zpevnit protrženou hráz.
O možném protržení přehrady se hovořilo už dříve. Úřady doporučily obyvatelům několika ulic, aby si připravili doklady a evakuovali se do dočasných ubytovacích středisek.
Město Orsk se nachází asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural a protéká jím řeka Ural, která dělí aglomeraci na Nové město, nacházející se v Evropě, a Staré město, které je už v Asii. Asi 15 kilometrů jižně od města je hraniční přechod s Kazachstánem.
Záplavy a bomba jménem odpad
Oblast se v poslední době potýká se záplavami. Podle agentury Interfax bylo kvůli nim evakuováno více než 3 tisíc obyvatel Orenburské oblasti, včetně 721 dětí. K 5. dubnu bylo v oblasti zaplaveno 1 825 obytných domů v v 95 obcích.
V noci na čtvrtek se průtok vody z Iriklinské vodní nádrže na řece Ural zvýšil z 890 na 1672 metrů krychlových za vteřinu. V celé oblasti platí nouzový stav.
Není zřejmé, kvůli čemu se hráz protrhla. Ural se dlouhodobě potýká s rozsáhlým odpadem. Podle studie z roku 2017 se v povodí Uralu nahromadilo 20 miliard tun průmyslového odpadu.
„Zdědili jsme tikající časovanou bombu. Nyní sklízíme to, co dvacáté století zaselo. A další škody na životním prostředí situaci každým rokem jen zhoršují,“ uvedl ruský expert na řeku Ural Alexander Čibilev.