Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přes dva miliony Britů podepsalo petici, která požaduje nové referendum

Evropa

  12:06aktualizováno  21:24
LONDÝN - Petice, v níž Britové na internetu vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii, má už více než 2,2 milionu podpisů. Britští poslanci jsou tak donuceni alespoň zvážit debatu na toto téma, poznamenala agentura Reuters.

Referendum o členství v EU rozdělilo britskou veřejnost foto: Reuters

„My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum,“ uvádí se v petici, která byla na stránce britského parlamentu zveřejněna již před čtvrtečním referendem.

Světový tisk hodnotí brexit: Evropa potřebuje novou vizi

Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů. Hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů, což je o šest procentních bodů více, než kolik přišlo k loňským volbám. Rozdíl mezi příznivci a odpůrci brexitu v referendu činil 1,269 501 hlasů.

Zájem o petici požadující druhé referendum o EU způsobil v pátek kolaps webové stránky Poslanecké sněmovny, která slouží ke zveřejňování petic.

Britští Češi opět hodnotí brexit: Byrokraty z EU čeká zemětřesení

Podle mapy petenti pocházejí především z Londýna a jeho okolí. Právě obyvatelé metropole se ve čtvrtečním referendu spolu se Skoty a obyvateli Severního Irska vymkli celostátnímu průměru a hlasovali převážně pro setrvání v EU. Svůj podpis k petici mohou připojit pouze britští občané nebo lidé v zemi trvale žijící.

Premiér David Cameron, který v pátek v reakci na výsledek referenda oznámil, že rezignuje na svou funkci, již dříve uvedl, že žádné druhé referendum se konat nebude.

Manipulace a propaganda. Zaznívá, že cizince mohou deportovat, líčí Čech z Británie

V pátek se objevila i petice vyzývající starostu Sadiqa Khana k odtržení Londýna od zbytku země. Podepsalo ji už 117 tisíc lidí.

Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100 tisíc podpisů, se podle britských zákonů musí zabývat parlament. Podle politologa Johna Curticea to ale nic neznamená. „Kolik lidí hlasovalo pro odchod? Sedmnáct milionů,“ dodal s tím, že počet účastníků petice je ve srovnání s tím velmi malý.

Ministři EU: Spěchej, Británie

Šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství se v sobotu v Berlíně shodla, že proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe. Členové unie tak zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz označil za skandální, že britský premiér David Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu. Podle Schulze Cameron „drží celý (evropský) kontinent jako rukojmí“, napsala v sobotu agentura AFP.

Představitelé Evropské unie v pátek vyzvali Camerona, aby co nejdříve zahájil jednání o odchodu Británie z Evropské unie. Cameron ale ve svém rezignačním projevu prohlásil, že jednání o vystoupení Británie z EU přenechá svému nástupci, který by ho měl nahradit v říjnu.

Autor: