22. května 2015 15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Liberlandu zve na pravidelné víkendové oslavy

Vlajka Liberlandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Liberlandu. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Vít Jedlička v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz komentoval vývoj situace v kauze experimentálního státu Liberland, který před nedávnem založil. Kauza se podle něj bude řešit za dva týdny řešit ve švýcarském parlamentu. Prozatím láká na velkolepé party na území nového státu. Nebude chybět hospoda, vodní atrakce a bungee jumping, slibuje.

Prezident Jedlička se krom Švýcarska také chystá do Polska, Norska a USA, ve snaze nalézt podporu pro svůj nový státní útvar, který, jak tvrdí založil na území nikoho mezi srbským a chorvatským územím. Zatímco ze srbské strany projekt Liberland nachází toleranci a pochopení, chorvatské úřady a policie nejsou tak vstřícné.

Jedlička i další ze skupiny, snažící se území osídlit byli opakovaně zatčeni a pokutováni, naposled minulý víkend. „My jsme se vylodili a byli jsme zatčeni za překročení srbsko-srbské hranice,” říká prezident Liberlandu. Dodává, že se zatím nebude pokoušet překročit spornou hranici. Místo toho chystá pravidelné víkendové „party”.

Na srbském břehu slibuje těm, kteří se tam vypraví, hospodu, vodní atrakce i „bungee jumping”. Doufá, že se eventuálně dočká spolupráce i z chorvatské strany. Na území, které považuje za Liberland podle Víta Jedličky již nyní působí několik švýcarských občanů, kteří tam připravují zázemí.

Najdete na Lidovky.cz