Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Prezidentské primárky demokratů v Ohiu vyhrál Biden. Kvůli pandemii byly korespondenční

Joe Biden, americký politik, který sloužil jako 47. viceprezident USA mezi lety 2009 až 2017. foto: Reuters

Washington - Prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě Ohio, které byly kvůli pandemii nemoci covid-19 korespondenční, vyhrál podle očekávání někdejší viceprezident Joe Biden. Informovala o tom agentura AP. Biden, který v demokratickém souboji o stranickou nominaci zůstal jediným kandidátem, získal podle průběžných výsledků 72,5 procenta hlasů.
  7:53

V Ohiu pořádali primárky i republikáni, účastnil se jich jen nynější šéf Bílého domu Donald Trump, který se v listopadových prezidentských volbách bude ucházet o druhý mandát.

Opatření na podporu ekonomiky musí být mnohem větší, tvrdí demokratický kandidát Biden

Stranické volby v Ohiu byly původně plánovány na 17. března, ale šíření koronaviru vedlo k odkladu a k následné změně hlasování na výhradně korespondenční. Ohio, jak připomněla televize CNN, bylo jedním z prvních amerických států, které stranické hlasování kvůli epidemii odložilo.

Demokratičtí kandidáti při debatě, zleva Mike Bloomberg a Joe Biden.
Prezidentský kandidát a bývalý viceprezident Joe Biden mluví před novináři.

Demokraté v Ohiu rozdělují 136 delegátů na letní stranický sjezd, který prezidentského kandidáta oficiálně jmenuje. Již nyní je ale prakticky jisté, že se demokratickým kandidátem stane Biden, neboť jeho poslední zbývající rival, senátor Bernie Sanders, z klání odstoupil.

Trump se pokusí odložit listopadové prezidentské volby, tvrdí pravděpodobný demokratický protikandidát Biden

Po sečtení necelých deseti procent hlasů vede Biden, za kterým následuje s necelými 16 procenty Sanders. Další osobnosti, jejichž jména na hlasovacích lístcích zůstala, získaly jen jednotky procent. Biden je nyní jediný, kdo se o demokratickou nominaci uchází. Ostatní kampaň pozastavili. Učinil tak i Sanders, který sice Bidena v jeho kandidatuře podpořil, ale nadále sbírá delegáty, protože touto cestou chce získat podporu pro svůj program.

Zatímco u demokratů se původně ucházely o kandidaturu zhruba tři desítky hlavních uchazečů, u republikánů byl favorit předem daný. Je jím současný prezident Donald Trump, který má ve straně neotřesitelnou pozici a který si již zajistil dostatek delegátů na potvrzení nominace.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat