Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentské primárky demokratů v Ohiu vyhrál Biden. Kvůli pandemii byly korespondenční

Joe Biden, americký politik, který sloužil jako 47. viceprezident USA mezi lety... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden, americký politik, který sloužil jako 47. viceprezident USA mezi lety... | foto: Reuters

Washington Prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě Ohio, které byly kvůli pandemii nemoci covid-19 korespondenční, vyhrál podle očekávání někdejší viceprezident Joe Biden. Informovala o tom agentura AP. Biden, který v demokratickém souboji o stranickou nominaci zůstal jediným kandidátem, získal podle průběžných výsledků 72,5 procenta hlasů.

V Ohiu pořádali primárky i republikáni, účastnil se jich jen nynější šéf Bílého domu Donald Trump, který se v listopadových prezidentských volbách bude ucházet o druhý mandát.

Stranické volby v Ohiu byly původně plánovány na 17. března, ale šíření koronaviru vedlo k odkladu a k následné změně hlasování na výhradně korespondenční. Ohio, jak připomněla televize CNN, bylo jedním z prvních amerických států, které stranické hlasování kvůli epidemii odložilo.

Demokratičtí kandidáti při debatě, zleva Mike Bloomberg a Joe Biden.
Prezidentský kandidát a bývalý viceprezident Joe Biden mluví před novináři.

Demokraté v Ohiu rozdělují 136 delegátů na letní stranický sjezd, který prezidentského kandidáta oficiálně jmenuje. Již nyní je ale prakticky jisté, že se demokratickým kandidátem stane Biden, neboť jeho poslední zbývající rival, senátor Bernie Sanders, z klání odstoupil.

Po sečtení necelých deseti procent hlasů vede Biden, za kterým následuje s necelými 16 procenty Sanders. Další osobnosti, jejichž jména na hlasovacích lístcích zůstala, získaly jen jednotky procent. Biden je nyní jediný, kdo se o demokratickou nominaci uchází. Ostatní kampaň pozastavili. Učinil tak i Sanders, který sice Bidena v jeho kandidatuře podpořil, ale nadále sbírá delegáty, protože touto cestou chce získat podporu pro svůj program.

Zatímco u demokratů se původně ucházely o kandidaturu zhruba tři desítky hlavních uchazečů, u republikánů byl favorit předem daný. Je jím současný prezident Donald Trump, který má ve straně neotřesitelnou pozici a který si již zajistil dostatek delegátů na potvrzení nominace.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...