27. května 2019 7:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentské volby v Litvě jednoznačně vyhrál uznávaný ekonom Gitanas Nauséda

Vítěz prezidentských voleb v Litvě Gitanas Nauséda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz prezidentských voleb v Litvě Gitanas Nauséda. | foto: Reuters

VILNIUS Novým litevským prezidentem bude 55letý uznávaný ekonom Gitanas Nauséda. V nedělním druhém kole voleb získal přes 65 procent odevzdaných hlasů a po vyrovnaném prvním kole jasně porazil bývalou ministryni financí Ingrid Šimonytéovou. Litevská volební komise ještě neoznámila konečný výsledek, Šimonytéová ale už svému soupeři poblahopřála k vítězství.

Nauséda je někdejším hlavním ekonomem litevské banky SEB Banks, v politice má minimální zkušenosti a není členem žádné strany, píše server Politico. V kampani zdůrazňoval svou nezávislost a naznačoval, že dokáže spolupracovat s vládou jakýchkoli stran.

„Byl jsem nezávislým kandidátem a mým cílem v této volební kampani bylo sjednotit litevské občany, bez ohledu na to, kde žijí, ať jsou z regionů, vesnic, malých či velkých měst,“ řekl agentuře Reuters poté, co ohlásil vítězství. Druhé kolo voleb nakonec žádné drama nepřineslo, přestože v tom prvním Šimonytéová před Nausédou zvítězila o 0,37 procenta hlasů.

Nepojede do Ruska, dokud nevrátí Krym

Uznávaný ekonom vystřídá v prezidentském úřadu populární Daliu Grybauskaitéovou, které končí druhé funkční období a znovu tedy kandidovat nemohla. Prezidentka svému nástupci poblahopřála na Facebooku a doufá prý, že Nauséda dokáže naplnit očekávání Litevců.

Grybauskaitéová mezi lídry Evropské unie patřila k nejrazantnějším kritikům Ruska a východního souseda označila za „teroristický stát“. Nauséda i Šimonytéová podle AP ve stejném duchu přislíbili, že nepojedou do Moskvy a nesetkají se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, dokud Rusko nevrátí Ukrajině Krym, který v roce 2014 anektovalo. Anexe vyvolala obavy, že by mohly následovat další bývalé sovětské republiky, včetně pobaltských.

Šéf státu v nejjižnější z pobaltských zemí má částečně i výkonné pravomoci; jmenuje klíčové představitele, jako jsou soudci, generální prokurátor či guvernér centrální banky. Má také právo vetovat zákony a spolu s vládou určuje zahraniční a bezpečnostní politiku země.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz