10. září 2019 16:24, aktualizováno  20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při oslavách šíitského svátku v Iráku zahynuly desítky věřících. Lidé v panice po sobě začali šlapat

Oslavy šíitského svátku ášúrá v irácké Karbale, 10. září 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy šíitského svátku ášúrá v irácké Karbale, 10. září 2019. | foto: Reuters

Bagdád Při oslavě šíitského svátku ášúrá v úterý v irácké Karbale přišlo o život 31 lidí, dalších více než 100 jich bylo zraněno, z toho nejméně deset zůstává ve vážném stavu. Oznámil to mluvčí iráckého ministerstva zdravotnictví.

Lidé v průvodu do sebe začali v panice strkat, až se jich část ušlapala, příčiny paniky ale nejsou zřejmé. Spekuluje se, že s částí poutníků spadla lávka, což ale dva nejmenovaní činitelé podle agentury AP odmítli. Premiér Ádil Abdal Mahdí vyjádřil soustrast pozůstalým, zatímco irácký ministr zdravotnictví zraněné navštívil v nemocnici.

Muhammad Džibír, který byl svědkem incidentu, uvedl, že se vše stalo velmi rychle. „Návštěvníci najednou začali padat k zemi, vypukla panika. Mnoho poutníků padalo jeden na druhého,“ řekl Džibír, který musel být ošetřen v místní nemocnici.

V Karbale, která se nachází asi 80 kilometrů jižně od Bagdádu, se každoročně setkávají desetitisíce věřících, aby oslavili svátek ášúrá. Tím si šíitští muslimové připomínají smrt vnuka proroka Mohameda imáma Husajna, který zemřel v roce 680 v bitvě u Karbaly rukou znepřátelené muslimské frakce. Husajna a jeho potomky šíité považují za právoplatné dědice proroka Mohameda.

Oslavy šíitského svátku ášúrá v irácké Karbale, 10. září 2019.
Oslavy šíitského svátku ášúrá v irácké Karbale, 10. září 2019 - rekonstrukce...

Husajnova smrt je často uváděna jako jedna z významných příčin rozkolu mezi sunnitským a šíitským islámem. V uplynulých letech se průvody během svátku ášúrá opakovaně staly terčem útoků sunnitských extremistů. V roce 2004 bylo během ášúry při sebevražedných a bombových útocích v Bagdádu a Karbale zabito 143 lidí. O rok později při jiném náboženském svátku v Bagdádu propukla tlačenice, když se začaly šířit zvěsti, že na mostě je mezi věřícími sebevražedný atentátník. O život tehdy přišlo 950 lidí, mnozí v panice skočili do řeky Tigris.

Úterní incident se stal při tradičním běhu, kdy desítky tisíc lidí v poledne utíkají ke svatyni imáma Husajna. Zhruba tři kilometry dlouhý běh má symbolizovat moment, kdy Husajnův bratr a bratranci z matčiny linie běželi z nedaleké vesnice svého příbuzného zachránit, ale pak zjistili, že byl zabit. Dopoledne se na počest ášúry konaly průvody v Karbale a Bagdádu, kterých se zúčastnily statisíce lidí. Mnoho věřících se bilo řetězy, aby symbolicky vyjádřili smutek nad tím, že nemohli Husajnovi pomoci.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.