22. června 2017 10:44, aktualizováno  12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při pumovém útoku před afghánskou bankou zahynulo nejméně 29 lidí

Útok v Kábulu na konci letošního května. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok v Kábulu na konci letošního května. | foto: Reuters

KÁBUL Nejméně 29 mrtvých a více než 50 zraněných si ve čtvrtek vyžádala exploze nálože nastražené v automobilu před bankou v jihoafghánském městě Laškargáh, které je metropolí provincie Hílmand. Útočník před vchodem do banky odpálil automobil s výbušninami. Podle agentury AP to oznámil provinční guvernér; doposud se mluvilo o 20 mrtvých.

Úřady uvedly, že mezi oběťmi jsou civilisté a také příslušníci afghánských bezpečnostních složek, kteří před bankou čekali, aby si mohli vyzvednout svůj plat.

Zpravodajský server BBC News s odvoláním na afghánskou televizi Tolo sdělil, že ozbrojení útočníci pronikli po výbuchu do banky, kde se rozpoutala přestřelka se členy bezpečnostních sil. Nemocnice v Laškargáhu uvedly, že stále přijímají zraněné a obávají se, že počet obětí a zraněných ještě poroste.

K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Islamistické hnutí Taliban a teroristická organizace Islámský stát (IS) ale v minulosti několikrát zaútočily na banky, kam si policisté, vojáci nebo členové afghánské vlády přišli pro mzdu, napsala agentura Reuters.

Stejná banka v Laškargáhu se stala terčem útoku již v únoru, kdy zde přišlo o život šest lidí a 20 bylo zraněno. K atentátu se tehdy přihlásil Taliban.

Podle místních činitelů bojovníci Talibanu nyní ovládají tři čtvrtiny provincie Hílmand, kde se produkuje nejvíce opia na světě. S jeho pomocí islamisté získávají finanční prostředky pro svůj boj. Strategické město Laškargáh s 200.000 obyvateli je nadále pod vládní kontrolou, opakovaně ale čelí útokům Talibanu.

ČTK