29. července 2019 7:14, aktualizováno  7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při střelbě na kalifornském festivalu česneku zahynuli čtyři lidé. Dalších 15 je zraněných, mezi mrtvými je i útočník

Policie vzala do vazby jednoho podezřelého. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie vzala do vazby jednoho podezřelého. | foto: Reuters

San José (USA) Při nedělní střelbě na gastronomickém festivalu v kalifornském městě Gilroy přišli o život čtyři lidé a dalších 15 utrpělo zranění. Deníku The New York Times a agentuře AP to řekl tamní radní Dion Bracco. Mezi mrtvými je i střelec, kterého policisté na místě zabili. Místní policejní velitel nevylučuje, že pachatel měl komplice.

První výstřely zřejmě v areálu „festivalu česneku“ v Gilroy padly kolem 17:30 místního času (02:30 SELČ). „Na místě střelby v kalifornském Gilroy jsou policisté. Mám zprávy, že střelec stále nebyl zadržen. Buďte opatrní a zůstaňte v bezpečí,“ napsal zhruba o dvě a půl hodiny později na twitter americký prezident Donald Trump. Policie ani po více než třech hodinách nepovažovala nebezpečí za zažehnané.

Média mezitím přináší svědectví účastníků festivalu, kteří hovoří o panice a...
Video na sociální síti Twitter ukazuje, jak lidé v chaosu utíkají od stánků.

Pozdějí místní policejní šéf Scot Smithee oznámil, že pachatel byl hned po zahájení palby zastřelen, útočnou puškou ale stačil zabít tři lidi. Do areálu festivalu pronikl, když se prostříhal plotem obklopujícím areál. O možném komplicovi hovořili podle Smitheeho svědkové, není ale jasné, zda rovněž střílel.

Média mezitím přináší svědectví účastníků festivalu, kteří hovoří o panice a zmatku poté, co se začaly areálem rozléhat výstřely. Video na sociální síti Twitter ukazuje, jak lidé v chaosu utíkají od stánků.

29.července 2019 v 03:24, příspěvek archivován: 29.července 2019 v 07:15

VIDEO: #BREAKING UPDATE: Ambulance crews were told 11 people down in a reported shooting at the Gilroy Garlic Festival. https://t.co/ufzR4VllUL https://t.co/giApm5t2bX

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#BREAKING UPDATE: Ambulance crews were told 11 people down in a reported shooting at the Gilroy Garlic Festival. https://t.co/ufzR4VllUL https://t.co/giApm5t2bX

Třináctiletá Evenny Reyesová popsala deníku San Jose Mercury News, že nejdříve výstřely považovala za zvuk ohňostroje, poté však uviděla zraněného muže. „Zrovna jsme odcházeli, když jsme uviděli chlapa se šátkem omotaným okolo nohy, protože ho postřelili... Na zemi bylo zraněné malé dítě. Lidé házeli stoly a lámali ploty, aby se dostali ven,“ uvedla.

Festival česneku v Gilroy je podle agentury AP akcí známou po celých Spojených státech. Neděle byla třetím a posledním dnem letošního ročníku setkání.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!