Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boko Haram zmasakrovala 2000 lidí. Svět nás ignoruje, zní z Nigérie

Nigerijská islamistická sekta Boko Haram (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigerijská islamistická sekta Boko Haram (ilustrační snímek). | foto: ČTK

BAGA Islámská teroristická organizace Boko Haram povraždila na severu Nigérie během jediného útoku až 2000 lidí a srovnala se zemí 16 vesnic, svět to však nezajímá. Alespoň to tvrdí vysoce postavený nigerijský duchovní Ignatius Kaigama. Teroristické útoky jsou přitom v Nigérii na denním pořádku, v sobotu se například v nigerijském městě Maiduguri odpálila teprve desetiletá holčička.

„Lidé se schovávali, kde mohli. Prchali do houští, zavírali se v domovech. Islamisté je pronásledovali a zabíjeli,“ řekl agentuře AFP Yanaye Grema, jeden z přeživších masakru ze sever„Slyšel jsem jenom neustávající střelbu, výbuchy, křik lidí a výkřiky Allahu Akbar (Bůh je velký - pozn. red.). Také jsem slyšel, jak se islamisté smějí a navzájem si gratulují,“ popsal Grema.

Podle svých slov se nějakou dobu skrýval, ale když viděl, že islamisté zapalují další a další domy a chtějí srovnat se zemí celé město, rozhodl se utéct. „Pět kilometrů jsem překračoval mrtvá těla, než jsem se dostal do nedaleké vesnice. Ta byla taky opuštěná a vypálená.“

PSALI JSME:

Těla nešla spočítat

Když na místo útoku dorazili vojáci a milice, shledali, že těla nemají šanci spočítat. Bylo jich příliš mnoho. „Mrtvoly nikdo neodnáší. Nemůžeme se věnovat ani těžce zraněným, kteří mezitím umírají,“ řekl agentuře AP Muhammad Abba Gava, mluvčí špatně ozbrojených civilních milic, které se proti Boko Haram brání.

Podle Amnesty International bylo zabito až 2000 lidí. „Je to zásadní a krvavá eskalace dlouhodobého teroru Boko Haram,“ řekl deníku The Guardian Daniel Eyre, nigerijský výzkumník z Amnesty International. Zabity byly především ženy, děti a staří lidé, kteří nestihli včas utéct.

Vůdce Boko Haram Abúbakar Šekau.

Vůdce Boko Haram na videu, které skupina natočila.

Podobný útok se podle organizace stal naposledy v březnu minulého roku. Tehdy bylo při útoku na kasárna v Maiduguri zabito asi 600 lidí. V sobotu se pak v nigerijském městě Maiduguri odpálila teprve desetiletá holčička a zabila přes 20 lidí.

Ingorace

Nigérii čekají za měsíc prezidentské volby. Očekává se, že už tak napjatou atmosféru ještě zhorší. Kvůli útokům už své domovy opustilo na jeden a půl milionu obyvatel Nigérie, mnoho z nich se voleb nebude moci zúčastnit. Centrální vláda se k situaci na severu země nevyjádřila.

To kritizuje Lai Mohammed, mluvčí opoziční strany APC. „Boko Haram ovládá už více než 20 000 čtverečních kilometrů naší země,“ upozorňuje. Pravděpodobný vítěz prezidentských voleb a současný prezident země Goodluck Jonathan už přislíbil, že pokud bude znovu zvolen do úřadu, proti islamistům důrazně zakročí.

ČTĚTE TAKÉ:

17 Evropanů proti dvěma tisícům Afričanů

Katolický arcibiskup Ignatius Kaigama obvinil Západ z ignorování hrozby, kterou Boko Haram představuje. Svá obvinění vznesl dva dny po masakru na severu země. Upozornil na nepoměr mezi vůlí Západu jednat, když teroristé postřílejí v Paříži 17 lidí (útok na Charlie Hebdo - pozn. red.), a jeho ignorací vůči dvěma tisícovkám mrtvých v Nigérii.

Vláda Nigérie se podle něj proti islamistům brání velmi těžko. Vojáci si stěžují, že nedostávají výplatu, dezertují a vzdávají se bez boje. Kaigama tvrdí, že problém by se mohl přelít za hranice Nigérie. „Nezůstane to záležitostí tohoto regionu. Problém se dostane do Evropy a dál,“ řekl deníku The Independent. „Militantní islamisté chtějí ničit, ubližovat, vraždit nevinné,“ varuje.

Nepoměr mezi mediálním pokrytím útoku na Charlie Hebdo a masakrem v Nigérii kritizoval například politický analytik Imad Mesdoua. „Žádné záběry z místa činu, žádné hashtagy, žádné updaty,“ napsal na svém twitterovém účtu. Stephanie Hancock z organizace Human Rights Watch také upozorňovala na to, že útok se nedostal na titulní strany a nevysloužil si ani ostré odsudky, jako v případě Charlie Hebdo. Podle mluvčí katolické organizace Cafod má pro Západ větší cenu život Evropana, než Afričana.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč