2. května 2019 19:01, aktualizováno  21:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při venezuelských protestech zemřeli během dvou dnů čtyři lidé. Nejméně 230 demonstrantů je zraněných

Během protestů použili Madurovy vojáci slzný plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během protestů použili Madurovy vojáci slzný plyn. | foto: Reuters

Caracas Nejméně čtyři oběti a na 230 zraněných si vyžádaly za předchozí dva dny ve Venezuele střety protivládních demonstrantů a prorežimních sil, informovala ve čtvrtek místní nevládní organizace. Do ulic Caracasu vyšly ve středu tisíce lidí podpořit opozičního lídra Juana Guaidóa, který vyzval ke generální stávce a svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

 Ten opozici vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny „zrádce“. Justice dnes nařídila znovu zatknout opozičního vůdce Leopolda Lópeze.

Dlouhodobě napjatá situace v zemi sužované politickou a ekonomickou krizí se vyostřila v úterý. Guaidó, jehož více než 50 zemí uznává za prozatímního prezidenta, vyzval armádu a lid ke svržení Madurovy vlády. Na Guaidóovu stranu se přidala skupina vojáků, naprostá většina armády se ale nepřipojila. Právě role armády je pro budoucnost režimu klíčová.

Guaidóova výzva vedla ke dvěma dnům mohutných demonstrací v ulicích měst celé země. Podle nevládní organizace Observatoř sociálního konfliktu (OVCS) byli dva lidé zastřeleni ve městě La Victoria a další dva byli zasaženi při střelbě v Caracasu. Aktivisté tvrdí, že na 230 lidí bylo při potyčkách mezi policií a demonstranty zraněno a 205 osob policie zadržela.

Vojáci zaujímají pozice na nadjezdu poblíž letecké základny generála Francisca...
Obyvatelé Venezuely se zúčastnili demonstrace na podporu Juana Guaidóa.

Maduro ve čtvrtek vystoupil s projevem, vysílaným ve státní televizi, na letecké základně La Carlota v Caracasu, u níž v úterý Guaidó obklopen několika vojáky vyzval armádu, aby se postavila na stranu opozice a pomohla mu obnovit v zemi demokracii. Za přítomnosti ministra obrany Vladimira Padrina ve čtvrtek na stejném místě Maduro uvedl, že armáda musí být připravena bojovat proti „zrádcům“.

Guaidó ve středu při zahájení masových demonstrací vyzval ke generální stávce za svržení Madura, jehož opozice viní z násilného potlačování protestů a humanitární krize. Maduro, který je u moci od roku 2013 a jehož nový mandát v lednu parlament označil za nelegitimní kvůli nesvobodným volbám, kroky opozice označuje za pokus o převrat podporovaný z USA.

„Pokud to justice nařídí, tak bez jakéhokoli zaváhání pošlu za mříže osnovatele zločinného převratu,“ řekl Maduro svým stoupencům na středeční manifestaci u příležitosti prvomájových oslav v Caracasu. Na jiných metropole přitom byly slyšet výstřely a křik demonstrantů.

Soud vydal zatykač na Lópeze

Soud v Caracasu ve čtvrtek vydal zatykač na opozičního předáka Leopolda Lópeze kvůli tomu, že porušil podmínky domácí vězení. V něm byl od roku 2017, ale v úterý opustil domov v Caracasu a objevil se po boku Guaidóa na demonstraci. Nyní je v rezidenci španělského velvyslance v Caracasu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že USA jsou připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout. O podobné možnosti ale už hovoří Washington od ledna. Rusko, které stejně jako Čína v současné krizi stojí na straně Madura, varovalo, že vojenská intervence by měla pro USA vážné následky. Pompeo má ale se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o situaci ve Venezuele hovořit začátkem příštího dýdne na setkání ministrů zahraničí zemí Arktické rady ve Finsku, uvedla ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na americký diplomatický zdroj.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...