21. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co může za texaský masakr ve škole? Ne zbraně, ale otevřené dveře, tvrdí viceguvernér

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Texaský viceguvernér Dan Patrick (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Texaský viceguvernér Dan Patrick (vpravo). | foto: Reuters

PRAHA Deset lidí zabil v pátek 17letý mladík na střední v Santa Fe. Texaský viceguvernér Dan Patrick viní z masakru na střední „příliš mnoho vstupů“ v kampusu školy. Vyzývá proto ke snížení množství vchodů a k vyšší kontrole studentů, ne však ke kontrole zbraní v Americe.

Incident se stal ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů od hlavního města státu Houstonu. Pachatelem byl podle policie 17letý Dimitrios Pagourtzis, který byl vyzbrojen puškou typu AR-15, brokovnicí a revolverem ráže 38, jež údajně patřily jeho otci. Pagourtzis byl po incidentu ihned zadržen policií. Ve školním objektu a v jeho okolí byly podle policie nalezeny výbušniny.

„Z toho co víme, střelec přišel s dlouhým kabátem pod kterým měl brokovnici,“ řekl republikánský viceguvernér Texasu Dan Patrick, který drží zbrojní pas od Národní střelecké asociace. „Kdyby byl pro každého žáka možný pouze jeden vstup, u kterého by byl zkontrolován, možná by byl střelec zastaven a celý incident by se nestal.“ vysvětloval viceguvernér.

Střelba si vyžádala osm obětí, informovala o tom televize ABC.
Událost se stala ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu.

Podle amerického serveru CNN v úvodu páteční konference Patrick prosil rodiče, kteří vlastní zbraně, aby si je zamkli a střežili je v bezpečí, avšak své další poznámky neadresoval nebezpečí zbraní zbraně. Při jeho komentářích k četnosti vchodů do škol Patrick podle CNN souhlasil s mocnými zbrojařskými firmami, jejichž strategií není regulace zbraní, ale bezpečnější kampusy.  

„V kampusech je tolik vchodů, které nejsou hlídány a není možné zkontrolovat všechny studenty, kteří projdou,“ řekl Patrick na konferenci. „Musíme udělat spoustu práce a investovat hodně peněz do ochrany našich dětí,“ dodal. 

Studenti volají po zpřísnění

Počet incidentů na amerických středních se zvyšuje a tím pádem i vlna kritiky ze strany studentů. Studenti volají po zvýšení věkové hranice pro nákup a držení zbraní, o němž podle CNN uvažuje i americký prezident Donald Trump. Místní zákonodárci rovněž zvažují, že věkovou hranici zvýší z 18 na 21 let.

Problémů ve zpřísnění držení zbraní je však několik. Podle CNN velmi vlivná zbrojařská Národní asociace držitelů zbraní (NRA) podporovala prezidenta v jeho volební kampani a není pro snížení věkové hranice. Asociace by problém řešila ozbrojením učitelů. Dalším argumentem NRA je tradiční právo nosit zbraň, která je zakotvena v dodatku americké ústavy, která je považovaná za nedotknutelnou.

Vlna kritiky na internetu

Návrh texaského viceguvernéra vyvolal vlnu kritiky na sociálních sítích, přičemž někteří lidé poznamenali, že hlavním problémem střelby na středních školách je kontrola zbraní.

18.května 2018 v 21:34, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 11:48

A bold call for door control. https://t.co/0FN9dLwO7i

18.května 2018 v 21:28, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 11:49

We need to stop making it so easy for people to get access to doorways. https://t.co/RRI8QYEQYN

Uživatelé také upozorňovali na to, že pokud se sníží počet vstupů, tak v případě vážných situací se lidé nedostanou ven, protože nebude kudy. 

18.května 2018 v 23:17, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 11:52

Guns don't kill people. Doors kill people (by making it harder to flee shooters). https://t.co/JcyRW2O72c

Robert Solomon, ředitel divize pro výstavbu stavebních a bezpečnostních předpisů, spolu s Národní bezpečnostní asociací tvrdí, že problém nemusí být pouze v počtu vstupů, ale v navržení únikových vchodů.

„Mnoho budov je nyní navrhnuto s jedním vchodem, ale s více možnými východy, jsou jimi například obchodní domy značky Walmart nebo Costco,“ řekl Solomon: „Obchodní domy mají jeden hlavní vstup a mnoho únikových východů, které se dají v případě nebezpečí otevřít zevnitř.“

„Patrickův komentář je naprosto v pořádku, pokud by se únikové východy daly otevřít zevnitř budovy a student by se tak v případě nebezpečí dostal ven,“ dodal.

Lidovky.cz
  • 14Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.