7. června 2019 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký expolicista, zatčený pro nečinnost během masakru, byl propuštěn na kauci

Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson - opouští bowardské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson - opouští bowardské... | foto: Reuters

Miami Někdejší zástupce šerifa Scot Peterson, který byl v úterý zatčen pro svou nečinnost při loňské střelbě na střední škole ve floridském Parklandu, byl propuštěn na kauci 39 500 dolarů a musí do 48 hodin úřadům odevzdat pas. S odvoláním na mluvčí kanceláře státního zástupce o tom informovala agentura Reuters.

Masakr na škole v Parklandu si loni v únoru vyžádal 17 mrtvých. Peterson, který byl v době střelby ozbrojen, stál před budovou školy a proti střelci nezasáhl.

Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson (vpravo) - opouští...
Bývalý zástupce šerifa okresku Boward - Scot Peterson - opouští bowardské...

Peterson byl ve vazbě od úterý, zatčen byl na základě obvinění v 11 bodech. Státní zástupce Mike Satz oznámil, že šestapadesátiletému muži hrozí, že bude odsouzen za zanedbání dětí, hrubou nedbalost a za podání křivé výpovědi ohledně toho, co v době střelby dělal. V případe obvinění ve všech bodech mu hrozí doživotí.

Peterson měl za úkol chránit střední školu v Parklandu, 27minutové video z bezpečnostních kamer zveřejněné měsíc po incidentu ale ukázalo, že stál celou dobu před budovou, zatímco střelec uvnitř 17 lidí zabil a dalších 17 zranil.

Původně byla kauce stanovena na 102 000 dolarů, soudkyně ale nakonec souhlasila, že jí sníží na 39 500 dolarů a nařídila Petersonovi do dvou dnů odevzdat cestovní pas. O několik hodin později byla kauce zaplacena a Peterson propuštěn.

Podle právních expertů jde o jeden z prvních, ne-li první případ, kdy byl v USA zatčen policista za nečinnost.

Pro dvaadvacetiletého střelce Nicolase Cruze žádá prokuratura trest smrti. Cruz nabídl, že se k činu přizná výměnou za doživotí. To ale prokurátoři odmítli.

ČTK