Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rabování i hořící barikády. V Minneapolis pokračují nepokoje po smrti zatčeného černocha, případ šetří FBI

Nepokoje v Minneapolis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje v Minneapolis. | foto: AP/Carlos Gonzalez/Star TribuneČTK

Washington Americký prezident Donald Trump ve středu na sociální síti twitter potvrdil, že případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha George Floyda ve státě Minnesota již vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Kvůli incidentu ve městě Minneapolis pokračovaly nepokoje, při nichž někteří lidé rabovali obchody a několik podniků lehlo popelem, informoval list The New York Times.

K řádnému vyšetření incidentu ve čtvrtek Američany vyzvala Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

„Na mou žádost FBI a ministerstvo spravedlnosti už plně vyšetřují, pokud jde o velmi smutnou a tragickou smrt George Floyda v Minnesotě,“ napsal Trump na twitteru. „Požádal jsem, aby se vyšetřování urychlilo, a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky,“ dodal americký prezident.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.

V Minneapolis vypukly ve středu protesty proti policejní brutalitě vůči černochům, které pokračovaly i v noci na čtvrtek místního času (ve čtvrtek dopoledne SELČ). Podle místních médií se s padající tmou ulice zaplnily stovkami lidí, z nichž řada zapalovala na ulicích barikády. Někteří také vyrabovali místní supermarket, obchod s alkoholem a několik dalších podniků. Policie na některých místech zasahovala slzným plynem a gumovými projektily.

Protesty v souvislosti s aférou vypukly rovněž ve městě Memphis a také v Los Angeles, kde demonstranti na chvíli oboustranně zablokovali jednu z místních dálnic.

Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci. Účastníci manifestací a nepokojů však požadují po úřadech, aby je stíhaly za vraždu. V tomto duchu se ve středu vyjádřil i starosta Minneapolisu Jacob Frey. „Posledních 36 hodin se potýkám víc než s čímkoliv jiným s jednou zásadní otázkou: Proč není muž, který zabil George Floyda, ve vězení?“ řekl starosta na tiskovém brífinku. 

„Pokud byste to udělali vy nebo já, byli bychom teď za mřížemi. A nemůžu přijít na uspokojivou odpověď na tuto otázku,“ dodal Frey, který zároveň na sociálních sítích obyvatele města vyzval, aby protesty nevyhrocovali a dále dbali na bezpečnost vzhledem k pandemii covidu-19.

Floydovo úmrtí odsoudila Vysoká komisařka OSN pro lidská práva. „Je to poslední z dlouhé řady vražd neozbrojených Afroameričanů spáchaných americkými policisty či členy domobrany. Americké úřady musí přijmout vážná opatření, aby těmto vraždám učinily přítrž,“ uvedla Bacheletová.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...