11. května 2019 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skleník na střeše Notre-Dame. Architekt představil odvážný návrh na dostavbu vyhořelé katedrály

Návrh velice citlivě zapadá do okolního rázu města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh velice citlivě zapadá do okolního rázu města. | foto: Designboom serverReprofoto

Paříž Belgický architekt působící v Paříži Vincent Callebaut ukázal odvážný návrh na dostavbu slavné pařížské katedrály Notre-Dame, kterou v dubnu poničil rozsáhlý požár. Návrhu dominuje prosklená střecha s vysokou věží, prostor by zároveň sloužil jako obrovský skleník na pěstování bio ovoce a zeleniny.

Nový návrh celkově ctí původní přibližný tvar střechy s gotickou věží z 19. století, kterou oheň zničil. Heslem rekonstrukce je ,,Palingeneze“, což je řecký koncept znovuzrození nebo přetvoření, dokonce přestěhování duší. Autor návrhu promluvil o transcendentálním pojetí katedrály v centru Paříže.

Nový návrh pařížské katedrály. Dub se spojí se sklem a vytvoří překrásné světlo.
Designový web Designboom přišel s přesnými návrhy a animovaným zpracováním.

Hlavním architektonickým záměrem má být podle Vincenta Callebauta propojení člověka s přírodou skrze vše, co může město nabídnout, ať už se jedná o vědu, umění nebo duševno, jak uvádí designové servery World ArchitectureDesignBoom. Moderní koncept by se realizoval především prostřednictvím prostoru k farmaření. V návrženém interiéru dominují ovocné stromy, jež by poskytovaly až 25 kilogramů ovoce ročně na metr čtvereční. 

12.května 2019 v 02:03, příspěvek archivován: 12.května 2019 v 07:23

VIDEO: Notre Dame might get a futuristic makeover if any of the rebuild ideas come to fruition https://t.co/RbvWjFBikG

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Notre Dame might get a futuristic makeover if any of the rebuild ideas come to fruition https://t.co/RbvWjFBikG

,,Střecha má být utvořena primárně ze skla a dubového dřeva,“ představuje svůj návrh firma. Broušené průzračné tabulky by vyústily v novou věž, přičemž by měl tento lom přinášet přirozené denní světlo a rozsvítil by tak vnitřek katedrály lámajícími se paprsky. Celý návrh má nenásilně zapadnout do rázu staré pařížské čtvrti, architekti se odvolali na tzv. biomimikry.

Rekonstrukce centrální věžičky katedrály Notre-Dame bude vycházet z...

Aktuální stav katedrály.

Nové prostory tak budou využity nejen k rozjímání Pařížanů, ale i k pěstování ovoce a zeleniny. Prosklená střecha by posloužila jako skleník. Dobrovolnické organizace by mohly pěstovat a následně darovat jídlo potřebným, zbytek by prodávaly na farmářských trzích před Notre-Damem.

Pokud bude tento ekologický projekt prosazen, Paříž se do pěti let dočká biozahrady pod futuristickou střechou katedrály. Do konstrukce by měly být mimo jiné zabudovány i solární panely pro shromažďování sluneční energie.

Najdete na Lidovky.cz