2. února 2019 21:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příznivci žlutých vest ve Francii opět demonstrovali. Dvanáctý protest věnovali zraněným z minulých týdnů

„Žluté vesty“ v Paříži už podvanácté vyrazily do ulic, kde opět páchaly škody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Žluté vesty“ v Paříži už podvanácté vyrazily do ulic, kde opět páchaly škody. | foto: ČTK

Paříž V ulicích Paříže a dalších francouzských měst v sobotu demonstrovaly desetitisíce příznivců hnutí žlutých vest, kteří už měsíce vyjadřují nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Sobotní protest, který byl již dvanáctou demonstrací v řadě, byl věnován více než 1900 lidem, kteří od počátku místy násilných protestů v polovině loňského listopadu utrpěli zranění.

Po celé Francii se v sobotu podle ministerstva vnitra do protestů zapojilo kolem 58 600 lidí, z toho zhruba 10 500 v Paříži. Podle policie bylo v hlavním městě 30 lidí zadrženo, napsala agentura DPA.

Policisté v Paříži použili slzný plyn, aby rozehnali skupinky protestujících, kteří zapalovali popelnice a motorku. Situace byla ale poměrně klidná oproti protestům z předchozích víkendů, poznamenala agentura Reuters. Demonstranti vyrazili rovněž do ulic Marseille, Bordeaux, Valence či Tours. Podle ministerstva vnitra bylo na sobotní protesty nasazeno 80 000 policistů, z toho 5 000 v Paříži.

Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69 000 demonstrantů, o týden dříve to bylo 84 000. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280 000 lidí.

Organizátoři se rozhodli sobotní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese. Podle oficiálních údajů bylo při protestech zraněno rovněž asi tisíc policistů.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.