23. června 2018 11:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Projev etiopského premiéra přerušila exploze, 83 lidí bylo zraněno

Projev etiopského premiéra přerušila exploze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev etiopského premiéra přerušila exploze. | foto: Reuters

ADDIS ABEBA Shromáždění při projevu nového etiopského premiéra Abiye Ahmeda v Addis Abebě přerušila exploze granátu. Premiérová kancelář uvedla, že zraněno bylo 83 lidí, ale nikdo nezemřel, jak dříve tvrdil premiér. Informovala o tom agentura Reuters.

„Byl to granát. Někdo se ho snažil hodit na podium, kde byl premiér,“ uvedl jeden z organizátorů shromáždění stoupenců jednačtyřicetiletého premiéra Seyoum Teshome s tím, že v souvislosti s incidentem byli zadrženi tři podezřelí- dva muži a žena. Premiérova kancelář později potvrdila, že zbraní byl granát. Agentura AP s odkazem na svědka napsala, že útočník měl na sobě policejní uniformu a byl zadržen.

Premiéra z místa odvezla ochranka. Následně v televizním projevu incident označil za „neúspěšný pokus sil, které nechtějí jednotnou Etiopii“ a uvedl, že zabito bylo „několik lidí“, jeho kancelář později oznámila, že nikdo naštěstí nezemřel, ale 83 lidí bylo zraněno a šest je v ohrožení života. Zástupce šéfa policejní komise v Addis Abebě Girma Kassa uvedl, že zraněno bylo 100 osob, z toho 15 vážně.

Během proslovu etiopského premiéra protestovaly desítky lidí.
Shromáždění při projevu nového etiopského premiéra Abiye Ahmeda v Addis Abebě...

Premiér hovořil na náměstí v Addis Abebě před davem stoupenců, kteří drželi transparenty s nápisy jako: „Jedna láska, jedna Etiopie“. Desetitisícům shromážděných premiér vzkázal, že změny nastanou brzy a budou nezvratné.

Abiy Ahmed, který úřad zastává od dubna, obyvatele druhé nejlidnatější africké země překvapil, když oznámil, že propustí desetitisíce vězňů a otevře státní firmy soukromým investorům. Rovněž se vyslovil pro bezpodmínečné usmíření se sousední Eritreou.

S reformami nejsou ale spokojeni všichni. Někteří Etiopané u hranice s Eritreou proti usmíření protestovali. Tigrejská lidová osvobozenecká fronta, která je stranou v etiopské vládní koalici a uplynulých 27 let byla dominantní silou v etiopské vládě, uvedla, že příměří bylo oznámeno dříve, než o tom jednal kongres vládnoucí strany.

Mezi Etiopií a Eritrejí panovalo napětí od konce války v letech 1998-2000. Poválečná mezinárodní komise totiž rozhodla, že město Badme a několik dalších území připadne Eritreji, což Etiopie odmítla akceptovat a ze sporného území nestáhla vojáky. Eritrea proto Etiopii obvinila z okupace.

Obnovení diplomatických styků Eritrea podmínila etiopským souhlasem s poválečnou hranicí. Nový etiopský premiér se nicméně zavázal, že bude usilovat o usmíření se severními sousedy.

Eritrea dříve patřila k Etiopii, v roce 1991 ale získala po 30 letech bojů samostatnost. Obě země se spolu v letech 1998 až 2000 utkaly v další válce. Při novém konfliktu přišlo o život na 70 tisíc lidí. Eritrejský velvyslanec v Japonsku na twitteru útok odsoudil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz