Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Protesty v Bristolu přerostly v nepokoje. Při střetu s demonstranty utrpělo zranění nejméně 20 policistů

Nedělní protesty západoanglickém městě Bristolu poznamenaly výtržnosti. foto: Reuters

Bristol (Británie) - Nedělní protesty západoanglickém městě Bristolu poznamenaly výtržnosti. Nepokoje v ulicích trvaly až do pondělního rána. Při střetu s demonstranty utrpělo zranění nejméně 20 policistů, dva z nich vážné. S odvoláním na policii o tom informoval zpravodajský web BBC. Účastníci manifestace, která předcházela střetům s bezpečnostními složkami, přišli vyjádřit nesouhlas s navrhovaným zákonem, jež má rozšířit pravomoci policie.
  12:45aktualizováno  15:32

Demonstrace začala poklidně v neděli odpoledne, postupně ale se ale vyvinula v násilné střety s policií. Stovky lidí zaútočily na jednu z policejních stanic. Výtržníci se pokusili rozbít prosklené průčelí služebny a zapálit zaparkované policejní dodávky. Pořádkové jednotky však malé plameny rychle uhasily.

Americký Senát vyšetřuje nepokoje v Kapitolu. Selhání způsobila prý ‚zamotaná změť rozporuplných příkazů‘

„Když protest začal (na veřejném prostranství) College Green, bylo tam okolo 3000 lidí. Z nich se asi 400 až 500 rozhodlo začít před (policejní stanicí) s násilnostmi,“ uvedl Andy Marsh, šéf policie oblasti Avon a Somerset, pod jehož působnost spadá i Bristol. „Do 17:30 místního času jsme tam měli 300 strážníků. Nastolit pořádek v centru Bristolu a rozehnat účastníky se nám podařilo v 1:30,“ dodal Marsh.

Nepokoje v Bristolu.
Nepokoje ve městě Bristol.

„Myslím si, že to všechno je nepřijatelné, a domnívám se, že lidé v této zemi mají samozřejmě právo protestovat, ale měli by protestovat pokojně a v mezích zákona,“ kritizoval v pondělí počínání demonstrantů britský premiér Boris Johnson.

Výtržnosti odsoudila i britská ministryně vnitra Priti Patelová. Střet rovněž označila za „nepřijatelný“ a dodala, že „násilnosti a nepokoje“ nebude nikdy tolerovat. Starosta Bristolu Marvin Rees výtržníky nazval „sobci“ za to, že „si plní své revolucionářské sny“.

V německém Kasselu protestovalo proti restrikcím 20 tisíc lidí. Došlo i na obušky a slzný plyn

Demonstrace se konala na protest proti chystanému novému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné dává policii větší pravomoci při omezení protestních shromáždění. Na zákon se upřela pozornost poté, co policie tvrdě zasáhla proti lidem, kteří se zapojili do protestů po nedávné vraždě Sarah Everardové.

„Je to ostudné a skandální. Policisté šli včera do práce a někteří z nich se domů vrátili přes nemocnici zbití a potlučení,“ uvedla policejní komisařka oblasti Avon a Somerset Sue Mountstevensová. Sedm lidí bylo podle ní v souvislosti s výtržnostmi zadrženo.

Marsh dodal, že poškozeno bylo 12 policejních vozů a zasažená policejní stanice utrpěla „významné škody“. „Strážníci se ocitli pod palbou kamenů, střel a ohňostrojů a byla to pro ně strašlivá situace. Máme 20 zraněných policistů, dva z nich vážně,“ uvedl šéf místní policie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!