Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty v Bristolu přerostly v nepokoje. Při střetu s demonstranty utrpělo zranění nejméně 20 policistů

Nedělní protesty západoanglickém městě Bristolu poznamenaly výtržnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedělní protesty západoanglickém městě Bristolu poznamenaly výtržnosti. | foto: Reuters

Bristol (Británie)  Nedělní protesty západoanglickém městě Bristolu poznamenaly výtržnosti. Nepokoje v ulicích trvaly až do pondělního rána. Při střetu s demonstranty utrpělo zranění nejméně 20 policistů, dva z nich vážné. S odvoláním na policii o tom informoval zpravodajský web BBC. Účastníci manifestace, která předcházela střetům s bezpečnostními složkami, přišli vyjádřit nesouhlas s navrhovaným zákonem, jež má rozšířit pravomoci policie.

Demonstrace začala poklidně v neděli odpoledne, postupně ale se ale vyvinula v násilné střety s policií. Stovky lidí zaútočily na jednu z policejních stanic. Výtržníci se pokusili rozbít prosklené průčelí služebny a zapálit zaparkované policejní dodávky. Pořádkové jednotky však malé plameny rychle uhasily.

„Když protest začal (na veřejném prostranství) College Green, bylo tam okolo 3000 lidí. Z nich se asi 400 až 500 rozhodlo začít před (policejní stanicí) s násilnostmi,“ uvedl Andy Marsh, šéf policie oblasti Avon a Somerset, pod jehož působnost spadá i Bristol. „Do 17:30 místního času jsme tam měli 300 strážníků. Nastolit pořádek v centru Bristolu a rozehnat účastníky se nám podařilo v 1:30,“ dodal Marsh.

Nepokoje v Bristolu.
Nepokoje ve městě Bristol.

„Myslím si, že to všechno je nepřijatelné, a domnívám se, že lidé v této zemi mají samozřejmě právo protestovat, ale měli by protestovat pokojně a v mezích zákona,“ kritizoval v pondělí počínání demonstrantů britský premiér Boris Johnson.

Výtržnosti odsoudila i britská ministryně vnitra Priti Patelová. Střet rovněž označila za „nepřijatelný“ a dodala, že „násilnosti a nepokoje“ nebude nikdy tolerovat. Starosta Bristolu Marvin Rees výtržníky nazval „sobci“ za to, že „si plní své revolucionářské sny“.

Demonstrace se konala na protest proti chystanému novému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné dává policii větší pravomoci při omezení protestních shromáždění. Na zákon se upřela pozornost poté, co policie tvrdě zasáhla proti lidem, kteří se zapojili do protestů po nedávné vraždě Sarah Everardové.

„Je to ostudné a skandální. Policisté šli včera do práce a někteří z nich se domů vrátili přes nemocnici zbití a potlučení,“ uvedla policejní komisařka oblasti Avon a Somerset Sue Mountstevensová. Sedm lidí bylo podle ní v souvislosti s výtržnostmi zadrženo.

Marsh dodal, že poškozeno bylo 12 policejních vozů a zasažená policejní stanice utrpěla „významné škody“. „Strážníci se ocitli pod palbou kamenů, střel a ohňostrojů a byla to pro ně strašlivá situace. Máme 20 zraněných policistů, dva z nich vážně,“ uvedl šéf místní policie.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...