Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře v Indii: lidé kvůli znásilněné školačce chtěli dobýt parlament

Svět

  13:45
DILLÍ - Brutální znásilnění třiadvacetileté školačky i nadále cloumá indickou společností. Policisté v Dillí zasáhli vodními děly a slzným plynem proti účastníkům dalšího bouřlivého protestu. Lidé chtěli pochodovat až k prezidentskému paláci a vymoci trest smrti pro pachatele. Informovala o tom agentura AP, podle níž bylo několik lidí zraněno.

Vláda v reakci na četné protesty v pátek oznámila, že viníky čeká doživotí. foto: ČTK

Policie zakročila, když se dav snažil prolomit ocelové zátarasy před přísně střeženou zónou u parlamentu v Dillí. Kromě jiného je tam prezidentská rezidence, úřad předsedy vlády a několik ministerstev.

ČTĚTE TAKÉ:


Jde o další z protestů, které se v Indii konají po otřesném případu znásilnění. Šestnáctého prosince šest mužů znásilnilo v jedoucím autobuse studentku medicíny a surově zbili ji i jejího průvodce. Nahé je pak pohodili u silnice. Pět viníků už bylo zadrženo, poslední stále uniká.

Vláda v reakci na četné protesty v pátek oznámila, že viníky čeká doživotí. V Dillí ale při demonstraci lidé žádali tresty smrti. Minulých demonstrací se stejně jako té sobotní zúčastnilo mnoho žen a také studentů. Žádají lepší ochranu proti útokům a násilnostem, jimž jsou Indky denně vystaveny. Při protestu v Dillí mnozí nesli transparenty s nápisy Chraňte ženy, Chraňte Indii, Pověste násilníky. Vláda v pátek zahájila kampaň na ochranu žen.

Mezi účastníky protestu byl také bývalý náčelník generálního štábu armády V. K. Singh. Podle něj je třeba co nejrychleji zreformovat policii a poskytnout policistům i vojsku speciální výcvik. Ve vedení státu prý panuje v otázce násilí páchaného na ženách naprostá apatie.

Státní ministr vnitra Džítendra Singh vyzval demonstranty k pokojným protestům a ujistil je, že je vláda slyší a připravuje opatření k lepší ochraně žen.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat