Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře v Indii: lidé kvůli znásilněné školačce chtěli dobýt parlament

Svět

  13:45
DILLÍ - Brutální znásilnění třiadvacetileté školačky i nadále cloumá indickou společností. Policisté v Dillí zasáhli vodními děly a slzným plynem proti účastníkům dalšího bouřlivého protestu. Lidé chtěli pochodovat až k prezidentskému paláci a vymoci trest smrti pro pachatele. Informovala o tom agentura AP, podle níž bylo několik lidí zraněno.

Vláda v reakci na četné protesty v pátek oznámila, že viníky čeká doživotí. foto: ČTK

Policie zakročila, když se dav snažil prolomit ocelové zátarasy před přísně střeženou zónou u parlamentu v Dillí. Kromě jiného je tam prezidentská rezidence, úřad předsedy vlády a několik ministerstev.

ČTĚTE TAKÉ:


Jde o další z protestů, které se v Indii konají po otřesném případu znásilnění. Šestnáctého prosince šest mužů znásilnilo v jedoucím autobuse studentku medicíny a surově zbili ji i jejího průvodce. Nahé je pak pohodili u silnice. Pět viníků už bylo zadrženo, poslední stále uniká.

Vláda v reakci na četné protesty v pátek oznámila, že viníky čeká doživotí. V Dillí ale při demonstraci lidé žádali tresty smrti. Minulých demonstrací se stejně jako té sobotní zúčastnilo mnoho žen a také studentů. Žádají lepší ochranu proti útokům a násilnostem, jimž jsou Indky denně vystaveny. Při protestu v Dillí mnozí nesli transparenty s nápisy Chraňte ženy, Chraňte Indii, Pověste násilníky. Vláda v pátek zahájila kampaň na ochranu žen.

Mezi účastníky protestu byl také bývalý náčelník generálního štábu armády V. K. Singh. Podle něj je třeba co nejrychleji zreformovat policii a poskytnout policistům i vojsku speciální výcvik. Ve vedení státu prý panuje v otázce násilí páchaného na ženách naprostá apatie.

Státní ministr vnitra Džítendra Singh vyzval demonstranty k pokojným protestům a ujistil je, že je vláda slyší a připravuje opatření k lepší ochraně žen.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat