Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti zkorumpované vládě. Stovky Makedonců dál okupují ulice Skopje

Svět

  13:00aktualizováno  13:23
SKOPJE - Několik desítek tisíc stoupenců makedonské vlády se v pondělí sešly před parlamentem v centru hlavního města Skopje, aby vyjádřily podporu premiérovi Nikolovi Gruevskému, jehož demisi požaduje opozice. Naproti tomu před sídlem vlády se večer shromáždila jen tisícovka odpůrců kabinetu Gruevského.

Sbohem, NIkolo, stojí na transparentu jednoho z účastníků protivládní demonstrace ve Skopje. foto: Reuters

Ve Skopji od dopoledne jednali o cestě z krize hlavní političtí předáci, ale ničeho konkrétního nedosáhli.

Schůzky se zúčastnili Gruevski, šéf opozičních socialistů Zaev, předák vládní makedonskoalbánské Unie pro demokratickou integraci (UDI) Ali Ahmeti a předseda Demokratické strany Albánců Menduh Thaçi. Nic nového nedojednali, stejně jako ve čtvrtek minulý týden. Podle makedonské agentury MIA se nicméně dohodli, že se opět sejdou 26. května a projednají návrhy stran. Kromě toho by se Gruevski a Zaev měli sejít už v úterý ve Štrasburku.

V neděli večer se v metropoli konala dosud největší opoziční demonstrace s účastí desítek tisíc lidí, opoziční vůdce Zoran Zaev jejich počet odhadl na 100tisíc. V pondělí jich ale zatím přišel jen zlomek, i když stovky obyvatel Makedonie během dne vyslyšely Zaevovu nedělní výzvu, aby v ulicích Skopje pokračovaly protivládní protesty až do odstoupení Gruevského. Šéf vlády odejít odmítá a proto na pondělní večer svolal k manifestaci do metropole své příznivce, kterých dorazilo několik desítek tisíc.

Masové protivládní protesty ve Skopje.
Protestující mávají makedonskými i albánskými vlajkami. Všichni chtějí, aby...

Makedonie prožívá největší politickou krizi od roku 2001, kdy se země ocitla na pokraji občanské války. Gruevski čelí nařčením z korupce a odposlechů a opozice ho podezírá, že s cílem odvrátit od sebe nežádoucí pozornost nechal zinscenovat incidenty s ozbrojenou skupinou albánských nacionalistů. Zásah proti nim předminulý víkend v Kumanovu si vyžádal životy osmi policistů a 14 ozbrojenců a desítky lidí utrpěly zranění.

Demonstranti po nedělním úspěšném protestu založili před sídlem vlády tábor, ve kterém je asi 50 stanů. Opozice tak chce zvýšit tlak na Gruevského, aby ho přinutila k odchodu z premiérského křesla. Šéf vlády odejít odmítá a dnešní mohutné shromáždění jeho příznivců mu podle pozorovatelů dodá sílu tomuto tlaku odolat.

A to přesto, že k rezignaci ho nově vyzvala poslankyně koaliční UDI Emira Mehmetiová. Na Facebooku napsala, že vyslovila důvěru koaliční vládě, protože věřila, že kabinet zemi přivede do Evropské unie a NATO a posílí demokratické hodnoty, nyní se ale Mehmetiová cítí rozčarována. 

Čas rezignovat

„To už stačí. Ani občané a ani mezinárodní společenství nepodporují nedemokratickou vládu. Je na čase, aby Gruevski rezignoval,“ napsala Mehmetiová. UDI, jejíž je členkou, je nejvýznamnější politickou stranou makedonských Albánců a také koaličním partnerem Gruevského Vnitřní makedonské revoluční organizace-Demokratické strany makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE).

Mezitím socialisté, kteří stojí v čele opozičních protestů, oznámili, že pro nadcházející týden připravili pro demonstranty sérii kulturních představení. Jejich součástí budou divadelní hry, diskuzní setkání či koncerty.

Konzervativní premiér, který je u moci od roku 2006, tvrdí, že jeho rezignace by byla zbabělým činem. Prohlašuje také, že opozice jedná v režii cizí tajné služby. Žádné důkazy ale nepředložil. Vládu již v uplynulém týdnu ale opustila ministryně vnitra Gordana Jankuloská a v úřadu skončil také šéf tajné služby Saša Mijalkov.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat