Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Za klima, proti covidu i proti chudobě. Summit G7 provázejí protesty desítek aktivistických skupin

Prezidentka Evropské komise Leyenová se zdraví s francouzským prezidentem Macronem. foto: AP Photo

Carbis Bay (Británie) - Vysoké ocelové bariéry, kordony policistů a nejrůznější formy protestů jsou v závěru týdne k vidění v anglickém hrabství Cornwall, kde v pátek začíná třídenní summit skupiny vyspělých zemí známé jako G7. Podle agentury Reuters na jihozápad Anglie přicházejí lidé demonstrovat za tvrdší postup proti klimatickým změnám, proti covidu i proti chudobě ve světě. O pořádek se v letovisku Carbis Bay a okolí starají tisíce policistů.
  15:15

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15 procent

V sousedním městečku St Ives se například dopoledne konal protest pořádaný skupinou Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která delší dobu prosazuje razantní ekologická opatření. Na shromáždění zřejmě přišly stovky lidí, kteří měli v plánu vydat se na pochod do centra obce, píše zpravodajská společnost BBC.

Kanadský premiér Trudeau s britským premiérem Johnsonem.
Na jihozápad Anglie, kde se koná summit G7, přicházejí lidé demonstrovat za...

Boj proti klimatickým změnám je mezi hlavními tématy začínajícího summitu, podobně jako covid, ekonomická obnova po pandemii či zdanění zisků globálních firem. „Lídři některých nejbohatších zemí světa se scházejí v malebném Cornwallu a stejně tak desítky aktivistických skupin, které chtějí získat publicitu pro své cíle a vyslat zprávu západním politickým elitám,“ popisuje Reuters.

Země G7 jsou znepokojeny ruskými podvratnými aktivitami vůči demokraciím. Kritice neušla ani Čína

Přitáhnout pozornost se různá hnutí snaží mnoha způsoby, například nafukovacími podobiznami amerického prezidenta Joea Bidena a britského premiéra Borise Johnsona či nejrůznějšími kostýmy. Na jedné z pláží u dějiště vrcholné schůzky pak vznikl obří obrázek tváří Bidena, Johnsona a dalších lídrů s nápisem „sdílejte vakcíny, uvolněte patenty“.

Výzva souvisí s ohlášenými plány členských zemí G7 darovat stamiliony dávek proticovidových vakcín chudším regionům. Někteří aktivisté prosazující globální boj proti chudobě považují oznámené iniciativy za nedostatečné a volají po rychlejším sdílení vakcín, jakož i po pozastavení patentů na jejich výrobu. „Stále nám tady zuří globální pandemie, nemůžeme šetřit s vodou, když ještě požár není pod kontrolou,“ cituje BBC Liz Wallaceovou z mezinárodního hnutí ONE.

Ministři zahraničí G7 odsoudili otravu Navalného. Západní země chtějí od Ruska vysvětlení

Na dění kolem summitu G7 bude podle BBC kromě 1500 policistů z hrabství Devon a Cornwall dohlížet také 5000 dalších příslušníků bezpečnostních složek. Úřady ve snaze minimalizovat riziko jakéhokoli narušení jednání oznámily čtyři „schválená protestní místa“, z nichž jedno je ovšem desítky kilometrů od Carbis Bay. Policie zároveň uvádí, že není „tak naivní“, aby předpokládala, že se veškeré protesty odehrají na těchto místech.

Podle Reuters už strážci zákona oznámili zatčení sedmi lidí poté, co zastavili dvě auta, která do dějiště summitu vezla barvy, dýmovnice a megafony. „Nadále podporujeme umožnění bezpečných a legálních protestů, ale kriminální aktivity a narušování veřejného pořádku nebude tolerováno,“ uvedla policie.

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...