Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení koronavirem. ČSA zastavily lety do Koreje

Svět

  7:22aktualizováno  15:49
Kodaň - Doposud 14 lidí zemřelo v Itálii v důsledku nákazy novým typem koronaviru, který se od začátku letošního roku šíří z Číny nyní už po celém světě. V Evropě ve čtvrtek první případy infekce oznámilo Estonsko a Dánsko. Lidi cestující autem na Slovensko hlavně z Rakouska čekají zřejmě od pátku kontroly na hranicích, na letištích budou všem cestujícím, kteří do země přijedou, měřit teplotu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP Photo/Ahn Young-joonČTK

Guvernér Lombardie je v karanténě, počet obětí epidemie v Itálii stoupl na čtrnáct

Jižní Korea, kde je asi 1770 nemocných, se se Spojenými státy kvůli nemoci COVID-19 dohodla na pozastavení společných vojenských cvičení. V Japonsku se objevil případ, kdy se jedna žena koronavirem nakazila už dvakrát.

V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji třetí nejvíce zasaženou zemí na světě, se nakazilo přibližně 530 lidí. Nejvíce infikovaných je na italském severu a guvernér Lombardie, která je ohniskem nákazy, ve čtvrtek oznámil, že bude příští dva týdny v karanténě. Jedna z jeho kolegyň měla pozitivní test na COVID-19.

V Británii jsou za čtvrtek hlášeny dva nové případy nákazy, v zemi je tak 15 případů. Ve Francii se prokázala u 17 lidí a prezident Emmanuel Macron řekl, že epidemie je v zemi nevyhnutelná.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober v parlamentu upozornil, že bude případů nákazy přibývat. „Koronavirus absolutně neznamená rozsudek smrti,“ uklidňoval zároveň. První případ ohlásila Vídeň, celkem se v Rakousku nakazili tři lidé a v sousedním Švýcarsku čtyři. Pořadatelé odvolali na konec dubna naplánovaný ženevský veletrh hodinek Watches & Wonders, potravinářský gigant Nestlé do půlky března zrušil služební cesty svých zaměstnanců.

Prvním nemocným v Dánsku je muž, který se vrátil z lyžování v severní Itálii. V Estonsku testy infekci potvrdily u muže, který se ve středu večer vrátil z Íránu.

V Íránu podle ministerstva zdravotnictví zemřelo 26 lidí, nakažených je 245. Saúdská Arábie kvůli epidemii dočasně zakázala vstup do země zahraničním poutníkům mířícím do Mekky a Mediny, dvou nejposvátnějších míst islámu. Jak dlouho bude toto opatření trvat, není jasné.

„Projevte solidaritu“

Japonsko ohlásilo osmého mrtvého. Obavy vzbudil případ čtyřicátnice z Ósaky, u které lékaři podruhé potvrdili přítomnost koronaviru. Ačkoliv se jedná o první podobný případ v Japonsku, testy podruhé prokázaly infekci už dříve u některých pacientů v Číně, poznamenala agentura Reuters.

V Jižní Koreji většina z 505 nových případů nákazy připadá na nejvíce zasažené město Tegu. Kromě něj se začíná infekce rychleji objevovat i v dalších městech: ve středu bylo potvrzeno 55 nových nemocných v metropoli Soulu a 58 v druhém největším městě Pusanu. Mezi lidmi roste nespokojenost s tím, jak se vláda k epidemii staví. Více než milion lidí podepsalo petici, v níž žádají odstoupení prezidenta Mun Če-ina.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu oznámil, že v úterý poprvé počet nových případů hlášených mimo Čínu přesáhl počet nově infikovaných v nejlidnatější zemi světa. V pevninské části Číny ve středu počet stoupl o 433, celkově se nakazilo asi 78.500 lidí a dohromady 2744 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová ve čtvrtek vyzvala veřejnost po celém světě, aby projevila solidaritu s lidmi s asijskými kořeny. Upozornila, že v souvislosti s epidemií koronaviru čelí „znepokojivé vlně předsudků“.

V jakém množství se koronavir ve světě vyskytuje, se můžete podívat ZDE nebo níže v boxu:

Kromě toho České aerolinie s okamžitou platností zastavily kvůli šíření koronaviru provoz své linky do jihokorejského Soulu. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Další linka z Prahy do Soulu od Korean Air zatím funguje beze změn. V Jižní Koreji v uplynulých týdnech zaznamenali zvýšený výskyt nemoci COVID-19. Už dříve byly z Česka plošně zastaveny všechny lety do Číny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat