6. listopadu 2017 7:26, aktualizováno  18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Puigdemont a katalánští exministři byli podmínečně propuštěni

Carles Puigdemont na ulici v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carles Puigdemont na ulici v Bruselu. | foto: ČTK

BARCELONA/BRUSEL Obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont a čtyři bývalí ministři jeho kabinetu, který Madrid kvůli snahám o nezávislost Katalánska odvolal, již se v neděli ráno vydali belgické policii, byli v pondělí propuštěni na svobodu. Nesmí ale zatím opustit Belgii a musí být k dispozici místním úřadům.

Během příštích 15 dnů má belgický soud rozhodnout, zda vyhoví španělské žádosti o jejich vydání na základě evropského zatykače. Puigdemontův španělský advokát v pondělí uvedl, že sesazený politik se bude snažit zůstat v Belgii až do prosincových katalánských voleb. Toho může dosáhnout odvoláním proti případnému verdiktu belgického soudu o vydání do Španělska.

„Na svobodě a bez kauce. Naše myšlenky směřují ke kolegům nespravedlivě uvězněným státem, jemuž jsou demokratické postupy vzdálené,“ napsal v pondělí Puigdemont na twitteru na adresu španělské justice a osmi členů sesazené katalánské vlády, kteří jsou od čtvrtka ve vazební věznici ve Španělsku kvůli obvinění ze vzpoury. Z té je španělskou prokuraturou obviněna i pětice katalánských politiků, nyní pobývajících v Belgii.

Belgická prokuratura v pondělí potvrdila, že výslech pětice Katalánců se uskuteční 17. listopadu. Slyšení, které má začít ve 14:00 SEČ, bude neveřejné, uvedla prokuratura v prohlášení. Už v úterý se do Bruselu chystá okolo dvou stovek starostů katalánských obcí a měst, kteří chtějí protestovat proti uvěznění členů sesazené katalánské vlády a dostat celou věc do širšího mezinárodního povědomí.

Carles Puigdemont na ulici v Bruselu.
Carles Puigdemont na tiskové konferenci v Bruselu.

Belgický soud pětici katalánských politiků zakázal opustit Belgii, nařídil jim informovat o místě svého pobytu a dostavit se při každé výzvě k soudu. Ten má nyní nejvýše 15 dní na to, aby rozhodl, zda Belgie vyhoví evropskému zatykači. Pokud se však obhájci politiků odvolají, může celý proces trvat až 60 dní. Ve výjimečných případech umožňují pravidla evropského zatykače prodloužit lhůtu vydání až na 90 dní.

Premiér u soudu mluvil nizozemsky, chce vlámského soudce

Puigdemontův španělský advokát Jaume Cuevillas v pondělí podle listu La Vanguardia uvedl, že za svým klientem míří do Belgie, kde bude spolupracovat s belgickým právníkem Paulem Bekaertem zastupujícím politika v případě eurozatykače. Cuevillas řekl, že expremiér „má velmi jasno v tom, že chce až do voleb mít možnost veřejně vystupovat“, což by ve Španělsku kvůli jeho očekávanému uvěznění nebylo možné.

Předčasné volby regionálního katalánského parlamentu, které vypsala španělské vláda poté, co tento orgán rozpustila kvůli jeho snahám o nezávislost, se uskuteční 21. prosince. Puigdemontova strana v neděli oznámila, že expremiér bude jejím volebním lídrem.

Podle španělských médií Puigdemont v neděli u soudu vypovídal v nizozemštině, ačkoli plynně ovládá francouzštinu, která je také úředním jazykem Belgie. Podle europoslance španělských vládnoucích lidovců Estebana Gonzáleze chce Puigdemont výběrem jazyka, jímž v Belgii hovoří Vlámové, možná dosáhnout toho, aby jeho případ řešil vlámský soudce. 

Vlámští separatisté usilující o rozdělení Belgie podpořili myšlenku nezávislého Katalánska. Španělská vicepremiérka Soraya Sáenzová naproti tomu v pondělí uvedla, že má naprostou důvěru v belgickou justici a je přesvědčena, že nezávislost justice na politické moci je stejná jako ve Španělsku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz