Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cenzura je k ničemu, tvrdí ministr a chce pustit Íránce na Facebook

Přístup na Facebook, Twitter a další sítě mají obyvatelé Íránu zablokovaný. Situace by se ale mohla změnit. Ministr kultury Ali Džannatí totiž podporuje myšlenku uvolnění této cenzury internetu, která se u sociálních sítí drží už čtyři roky.

Obyvatelé Íránu by se brzy mohli dostat legálně na sociální sítě. Odvážná slova zazněla z úst vládního představitele jen dva měsíce poté, co úřady na dva dny "omylem" zpřístupnily Íráncům Facebook i Twitter.

Přístup k sociálním sítím je v Íránu zablokovaný čtyři roky. Internet přiškrtil bývalý prezident Mahmúd Ahmadínežád, podle nějž Facebook, Twitter a podobné weby přitahovaly "podvratné živly", kteří pomocí nich plánovaly "protistátní činnost". Myslel tím zejména protesty proti výsledku prezidentských voleb v roce 2009.

ČTĚTE TAKÉ:

Politici účty na sociálních sítích mají

Zatímco běžní Íránci na sociální sítě nesmějí, čelní politici se svých účtů nevzdali. Například ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf má na Facebooku přes půl milionu fanoušků a nové příspěvky píše i několikrát za den.

Twitterový účet má i duchovní vůdce země, ajatolláh Alí Chameneí. Ten si v červnu na webu například postěžoval, že íránská mládež zanedbává sportovní aktivity. "Občas chodím do hor okolo Teheránu a všímám si, že vzhledem k populaci Teheránu je tam velmi málo mladých lidí. Je mi líto, že naši mladí lidé nevyužívají tak nádherné přírody," napsal faktický vládce Íránu.

Zhruba před dvěma měsíci se brány sociálních sítí na chvíli otevřely i obyčejným Íráncům. Po Facebooku i Twitteru mohli brouzdat bez omezení asi dva dny. Úřady to označily za technický problém a své občany od "nebezpečných" webů opět odstřihly. A za počin, který mnoho Íránců chápalo jako rozšíření svobody slova, se vláda dokonce omluvila.

Prezident je na cenzuru krátký, rozhoduje o ní zvláštní komise

Někteří zahraniční pozorovatelé tvrzením o "technickém problému" příliš nevěřili, šlo podle nich spíš o test. Státní úředníci patrně chtěli vyzkoušet, jak Íránci nově nabyté možnosti využijí. Prohlášení ministra kultury by mohlo znamenat, že se pokus vydařil a úřady už v sociálních sítích nevidí takové nebezpečí.

Když Ahmadínežáda v září nahradil umírněný Hasan Rúhání, upínala k němu řada lidí své naděje. Omezit cenzuru internetu však patrně není v jeho silách. Na radikálním uvolnění pravidel se bude muset shodnout orgán, kterému Íránci říkají "Filtrační komise".

"Musíme si o tom promluvit se všemi členy komise," citovala Džannatího státní tisková agentura ISNA. "Nejde jen o Facebook, je třeba zpřístupnit i další sociální sítě. Pokud se k nim chce někdo připojit, neměli bychom mu v tom bránit," dodal ministr s tím, že podobná opatření stejně nezabraní občanům v získávání informací, které dostat chtějí.

Dosavadní snahu vládních úřadů ministr přirovnal k neúspěšnému pokusu o vynucení jednoho z dalších zákazů. Aby nemohli sledovat vysílání televizních kanálů ze zahraničí, zakázala vláda Íráncům montovat si na střechy satelitní antény.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!