19. září 2018 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin mě chce mrtvou, tvrdí ruská modelka. V Salisbury ji prý otrávili jedem na krysy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
Anna Shapiro vystupuje jako modelka spodního prádla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Shapiro vystupuje jako modelka spodního prádla. | foto: Instagram/@missannawebb

LONDÝN/PRAHA Ruská modelka Anna Shapirová byla podle britských médií jedním ze dvou lidí, kteří byli odvezeni z restaurace kvůli podezření z otravy ve městě Salisbury, kde na začátku roku došlo k otravě paralytickou látkou novičokem. Modelka byla prý cílem útočníků, které poslal prezident Vladimir Putin.

„Stala jsem se cílem Putinových vrahů. Chtějí mě mrtvou, protože se stavím proti Putinovi a obrátila jsem se zády proti mé zemi. Rusko je schopné čehokoliv,“ uvedla pro média ruská modelka Anna Shapirová.

Třicetileté modelce a jejímu manželovi se v neděli večer udělalo zle v pizzerii Prezzo, kde večeřeli před otravou novičokem i Sergej Skripal a jeho dcera. V průběhu nedělního večera byl kvůli Shapirové a jejímu partnerovi vyklizena celá restaurace i veškeré okolí.

23.června 2018 v 23:39, příspěvek archivován: 19.září 2018 v 15:26

Oba Rusové byli z restaurace přepraveni do nemocnice, kde lékaři okamžitě vyloučili otravu nervově paralytickou látkou. Tuto zprávu následně potvrdila i místní policie. 

Podle informací britských médií by však mohl za náhlé zhoršení stavu obou návštěvníků restaurace jed na krysy. O čemž je přesvědčená i Shapirová, která tvrdí, že za otravou stojí Vladimir Putin. „Chce mě mrtvou,“ tvrdí žena.

Jako další z důvodů proč by jí měl někdo usilovat o život, ruská modelka spodního prádla zmínila, že její otec byl „generál v ruské armádě“. 

15.října 2017 v 17:48, příspěvek archivován: 19.září 2018 v 15:26

Mezitím, co Shapirová dává rozhovory pro média, zůstává její manžel, dvaačtyřicetiletý Alex King, stále pod dohledem lékařů. Podle informací médií zkolaboval na záchodě restaurace a „měl pěnu u úst“, když jej jeho partnerka nalezla.

Salisbury reaguje citlivě

Britská policie tak v neděli večer z preventivních důvodů uzavřela restauraci v Salisbury. Od počátku března, kdy po večeři v jedné z místních restauraci našli v kritickém stavu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji, lidé i úřady v Salisbury na podobné incidenty reagují velmi citlivě.

„Policie byla v 18:45 (19:45 SELČ) přivolána zdravotnickou službou do (restaurace) Prezzo v ulici High Street v Salisbury v souvislosti se zdravotním problémem zahrnujícím dva lidi - muže a ženu,“ uvedla v neděli večer policie hrabství Wiltshire na twitteru.

„Jako preventivní opatření byla restaurace a okolní ulice uzavřeny, zatímco policisté ohledávají místo a zjišťují okolnosti, které vedly k nevolnosti (obou hostů),“ dodali policisté.

06.srpna 2016 v 16:15, příspěvek archivován: 19.září 2018 v 15:30

V Salisbury byli v březnu otráveni bývalý ruský agent pracující pro Británii Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu, k němuž byla použita nervově paralytická látka novičok, obvinila Rusko. Moskva jakoukoli spojitost odmítá.

Ve městě od té doby panuje značně napjatá atmosféra. Už v polovině července policie uzavřela nakrátko ulici v centru města, kde se udělalo nevolno muži kolem 30 let. Zanedlouho zátarasy odstranila a uvedla, že žádné nebezpečí obyvatelům v této souvislosti nehrozí.

  • 28Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky