8. května 2017 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin navštívil svého bývalého šéfa v KGB, dal mu hodinky

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin navštívil svého bývalého nadřízeného v sovětské rozvědce, aby mu blahopřál k výročí konce druhé světové války a k 90. narozeninám. Oznámila to v pondělí ruská agentura TASS. Bývalý rezident sovětské tajné služby KGB v komunistickém východním Německu Lazar Matvejev dostal od ruského vůdce hodinky.

Putina při cestě do Žulebina na předměstí metropole doprovázeli další dva bývalí ruští agenti v Německé demokratické republice (NDR) Nikolaj Tokarev a Sergej Čemezov, uvedl TASS. Oba dva, stejně jako mnoho dalších bývalých Putinových kolegů, zastávají vysoké státní funkce. Tokarev je šéfem státního provozovatele ropovodů Transněfť a Čemezov stojí v čele korporace Rostěch, zastřešující státní průmyslové podniky z civilní i vojenské sféry.

Putin podle oficiálního životopisu působil ve východoněmeckých Drážďanech v letech 1985-1990. Službu opustil v hodnosti podplukovníka. Na svou práci vzpomíná v dobrém. „Byla to všední výzvědná činnost. Verbování zdrojů, zpracování informací a odeslání domů,“ řekl ruský prezident v knize rozhovorů z roku 2000. Na starosti měl prý v Drážďanech získávání informací o politických strukturách západního Německa.

Z tajné služby Putin odešel v roce 1991 a své působení na ruské politické scéně zahájil ve správních strukturách rodného Petrohradu. Prezidentem byl poprvé zvolen v roce 2000.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz