Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin telefonoval se Zelenským před zahájením příměří v Donbasu, Kreml kritizuje plánované volby

Svět

  18:15
MOSKVA/KYJEV - Ruský prezident Vladimir Putin hovořil telefonicky se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským o situaci v Donbasu, kde má od půlnoci začít platit nové příměří. Putin podle prohlášení Kremlu mimo jiné kritizoval rozhodnutí ukrajinského parlamentu o konání místních voleb; Kyjev informoval, že Zelenskyj vyzval k propuštění zadržovaných Ukrajinců.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (archivní snímek).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (archivní snímek). foto: Reuters

Na novém klidu zbraní se domluvili ve středu večer vyjednávači Ukrajiny a Ruska za podpory Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Příměří má začít po půlnoci v noci na pondělí, má být „úplné a všeobecné“ a má otevřít cestu ke splnění dalších ustanovení mírových dohod.

‚S únosci se nevyjednává.‘ Ukrajinský prezident splnil bizarní požadavek, nyní je pod palbou kritiky

Putin v rozhovoru Zelenskému řekl, že rozhodnutí ukrajinského parlamentu uspořádat lokální volby odporuje mírové dohodě z Minsku a ohrožuje vyhlídky na urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.

Ukrajinský parlament minulý týden rozhodl, že chystané volby do místních zastupitelstev se neuskuteční na území ovládaných proruskými povstalci. Minská dohoda předpokládá, že Kyjev získá zpět pod kontrolu hranici ukrajinských uzemí okupovaných separatisty s Ruskem poté, co těmto regionům poskytne širokou autonomii a uspořádá zde místní volby.

Zelenského kancelář podle agentury Unian uvedla, že oba státníci se shodli na prospěšnosti nadcházejícího příměří v Donbasu i na nutnosti provést další opatření na podporu míru v tomto regionu, jako je odminování oblastí bojů či stažení části jednotek z fronty. Zelenskyj rovněž Putina vyzval k propuštění Ukrajinců zadržovaných na východě Ukrajiny, na okupovaném poloostrově Krym i v samotném Rusku.

Minská dohoda pomohla zastavit boje, v občasných přestřelkách a dělostřeleckých útocích však na obou stranách fronty dále umírají lidé. Konflikt v Donbasu si od jara 2014 vyžádal přes 14 000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva to popírá. Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu, k zásadnějšímu průlomu v jednání ale dosud nedošlo.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat