Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velitel ukrajinské armády vyloučil ofenzivu v Donbasu. Hrozí zabití velkého počtu civilistů, řekl

Svět

  17:35aktualizováno  18:33
Kyjev/Moskva - Ukrajina vyloučila možnost velké vojenské ofenzivy proti proruským separatistům v Donbasu na východě země, kde se v posledních týdnech množí potyčky mezi znepřátelenými stranami. Současně stoupá napětí ve vztazích s Ruskem, které k hranicím s Ukrajinou přesunulo značné vojenské síly.

Ozbrojené síly samozvané Doněcké lidové republiky. foto: Reuters

Podle Washingtonu jde o největší koncentraci ruských sil u ukrajinských hranic od jara 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že Spojené státy vyšlou do Černého moře dvě vojenské lodě. Torpédoborce Roosevelt a Donald Cook mají v těchto vodách operovat od 14. dubna do 4. května, oznámila turecká média s odvoláním na místní úřady, které podle konvence z Montreux vyrozuměly o chystaném proplutí amerických lodí Bosporem a Dardanelami další signatářské státy.

„Osvobození dočasně okupovaných území silou nevyhnutelně povede k zabití velkého počtu civilistů a ke ztrátám mezi vojáky, což je pro Ukrajinu nepřijatelné,“ uvedl v armádním komuniké velitel ukrajinských sil, generál Ruslan Chomčak podle agentury AFP.

ANALÝZA: Co se děje na Donbase? Ruská vojska míří k ukrajinské hranici, podle expertů může jít o předzvěst útoku

Mluvčí Kremlu v pátek podle ruských médií varoval Kyjev před velkými bojovými operacemi v Donbasu, protože Rusko by je vnímalo jako ohrožení své bezpečnosti a Moskva by mohla podniknout kroky, aby zabránila „lidské katastrofě“. O den dříve zástupce šéfa prezidentské kanceláře Dmitrij Kozak nevyloučil, že v případě války by Rusko bránilo své občany v Donbasu, připomněl list Kommersant.

„Situace na frontové linii na Ukrajině je mimořádně nestabilní. Dynamika vývoje této situace a dynamika chování ukrajinské strany vytváří nebezpečí, že znovu propuknou rozsáhlé boje,“ řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Pokud u našich hranic znovu vzplane občanská válka a bojové operace v plném rozsahu, bude to představovat hrozbu pro bezpečnost Ruské federace,“ dodal. Rusko by podle něj nemohlo zůstat stranou, kdyby hrozila „lidská katastrofa“ podobná srebrenickému masakru za občanské války v bývalé Jugoslávii.

Ruská vojenská doktrína umožňuje zásah na ochranu ruských občanů v zahraničí. Moskva uděluje ruské občanství rusky mluvícím obyvatelům východní Ukrajiny od roku 2019, a to navzdory mezinárodním protestům. Ruské občanství tak dostalo více než 400 000 lidí, připomněla agentura DPA.

Generálplukovník Chomčak podle listu Ukrajinska pravda odmítl ruská tvrzení, že se Ukrajina připravuje k útoku na Donbas, podle něj jde o cílevědomou dezinformační kampaň s cílem diskreditovat Ukrajinu na mezinárodní scéně, vyvolat paniku mezi obyvateli „dočasně okupovaných území“ a přispět k prosazení geopolitických zájmů Kremlu. Ukrajinské vedení ale pokládá politické a diplomatické urovnání „mezinárodního konfliktu“ v Donbasu za prioritní.

Situace v Donbasu se zhoršuje, separatisté během dne pětkrát porušili příměří. Byli zabiti dva vojáci

Kyjev označuje Rusko od anexe Krymu a propuknutí konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu za „agresora“ a území, nad kterými ztratil kontrolu, za „dočasně okupovaná“. Moskva nadále popírá přímé zapojení do konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých a statisíce uprchlíků, a tvrdí, že separatistům poskytuje jen humanitární pomoc a politickou podporu, přestože ukrajinská armáda v Donbasu ukořistila zbraně vyráběné v Rusku a v ruských médiích se objevily zprávy o ruských vojácích zabitých na Ukrajině.

Napětí v Donbasu stoupá v posledních týdnech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno označil vstup Ukrajiny do NATO za jedinou cestu k ukončení války. Moskva zareagovala nevraživě a varovala, že vstup do NATO je pro miliony obyvatel východu Ukrajiny „hluboce nepřijatelný“.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat