Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinovo poselství: Teroristickou kaši na Blízkém východě navařil Západ

Vladimir Putin podává výroční zprávu o stavu Ruské federace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin podává výroční zprávu o stavu Ruské federace. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Kremlu poděkoval ruským vojákům bojujícím s mezinárodním terorismem a vyzval další státy k vytvoření "jednotné fronty" proti tomuto jevu. Ostře kritizoval turecké vedení, kterému přičetl odpovědnost za nedávné zabití obou příslušníků ruských sil v Sýrii. Dal však najevo, že nehodlá spor s Ankarou řešit zbraněmi.

„Je to boj za svobodu, za pravdu, za svobodu lidstva,“ prohlásil o boji proti terorismu a připomněl ruské oběti: naposledy při říjnovém zničení civilního letadla na egyptském Sinaji s 224 mrtvými. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

Ruští vojáci v Sýrii podle šéfa státu bojují především za Rusko a za bezpečnost ruských občanů, protože v Sýrii působí i mnoho teroristů původem z Ruska. „Musíme je zničit i ve vzdálených oblastech,“ zdůraznil s tím, že i to byl důvod pro nasazení ruského letectva v Sýrii.

Obviňování Západu...

Aniž přímo jmenoval Spojené státy či další země, ruský prezident poznamenal, že je jasné, kdo destabilizoval Blízký východ. „Víme, proč se tak stalo, kdo chtěl svrhnout nepohodlné režimy... Navařili tuto kaši, zničili státnost a pak si prostě umyli ruce, otevřeli cestu radikálům, extremistům a teroristům,“ prohlásil.

Teď je však podle Putina nutné „dát stranou všechny spory a vytvořit jednotnou frontu“ proti terorismu, působící podle norem mezinárodního práva a pod záštitou OSN. „Každý civilizovaný stát je povinen přispět,“ řekl.

... a Ankary

To ale také znamená neuplatňovat dvojí měřítko a nedělat žádné obchody s teroristy, podotkl Putin. „Víme, kdo si v Turecku naplňuje svou kapsu a dovoluje teroristům vydělávat,“ řekl. Příslušníci turecké vládnoucí elity podle Putina kupují ropu od Islámského státu a za tyto peníze si teroristé opatřují zbraně a podnikají atentáty proti občanům Ruska, Francie a dalších zemí.

Turecký prezident Erdogan naopak ve čtvrtek obvinil Rusko, že je samo zapleteno do obchodování s ropou Islámského státu v Sýrii. "Máme důkazy a odhalíme je světu," řekl. Konkrétně však jen zmínil syrského podnikatele, který má podle Erdogana ruský pas.

Turecké vedení ostře kritizoval i za sestřelení ruského bombardéru a zabití ruských vojáků jako „podlý válečný zločin“. Avšak ujistil, že Rusko se nechystá „řinčet zbraněmi“, ani neklade rovnítko mezi spřáteleným tureckým národem a částí nynější vládnoucí elity.

„Asi jen Alláh ví, proč to udělali. Zjevně se Alláh rozhodl potrestat vládnoucí kliku v Turecku, když ji zbavil rozumu a úsudku,“ řekl Putin.

‚Rusko nemá právo být zranitelné‘

Ruská ekonomická situace je „skutečně obtížná, ale není kritická“, prohlásil také ruský prezident. Připustil, že země musí počítat s delším obdobím nízkých cen ropy a plynu, které jsou hlavními položkami ruského vývozu, a že řada odvětví, například stavebnictví či automobilový a lehký průmysl, se ocitla v „rizikovém pásmu“.

„Jestli nic nezměníme, projíme naše rezervy a ekonomika neporoste. Kvůli aktuálním problémům nelze ztrácet ze zřetele globální tendence. Vznikají nová obchodní uskupení, mění se rysy světové ekonomiky. Můžeme a musíme zaujmout místo mezi vůdci. Rusko nemá právo být zranitelné,“ prohlásil.

Vládu vybídl soustředit se na zlepšení situace státního rozpočtu, jehož schodek v příštím roce má být tříprocentní, jakož i na zlepšení podnikatelského ovzduší. Slíbil také v brzké době neměnit daňové podmínky pro podnikání a ulevit podnikatelům od „armády kontrolorů“.

Loni bylo podle prezidenta na 200 000 případů stíhání za ekonomické delikty, avšak jen 15 procent z nich skončilo odsouzením. To prý svědčí o ničení podnikatelského ovzduší. Avšak podnikatelská svoboda by se podle šéfa státu měla stát ruskou odpovědí na západní sankce vůči Moskvě, uvalené loni za ruský podíl na ukrajinské krizi.

Putin navrhl o půl roku prodloužit „kapitálovou amnestii“, umožňující návrat peněz z daňových rájů do Ruska. Až dosud tato možnost nebyla příliš využita, připustil prezident. Vinu za to přičetl přílišné složitosti byrokratických procedur a slabým zárukám beztrestnosti.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...