Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pytláci u Černobylu loví koně Převalského

Koně Převalského (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koně Převalského (ilustrační foto). | foto: Jana Ptačinská Jirátová

KYJEV Ukrajinští pytláci decimují stádo koní Převalského, které před lety ve snaze o oživení oblastí postižených radioaktivitou vypustili do černobylských lesů ukrajinští zoologové.

Podle středeční zprávy britské stanice BBC Nature se stádo vzácných zvířat za posledních osm let zmenšilo na polovinu. "Odstřelují je rychleji, než se koně stačí rozmnožovat," uvedla BBC s odvoláním na informace amerického biologa Tima Mousseaua.

PSALI JSME O CESTĚ KONÍ PŘEVALSKÉHO DO MONGOLSKA

Jednatřicet koní podle BBC přemístili Ukrajinci z místních rezervací a zoologických zahrad do třicetikilometrové ochranné zóny kolem Černobylu v letech 1998 a 1999. Po explozi v elektrárně v dubnu 1986 byla zóna zcela evakuovaná. Mousseau, který působí na univerzitě v Jižní Karolíně, se životem zvěře v okolí Černobylu zabývá už 12 let a dvakrát ročně do ochranné zóny zajíždí.

Americký vědec si všiml, že černobylské stádo se v posledních letech zmenšuje. "Mnoho lidí na Ukrajině sužuje velká chudoba, a tak je možnost obstarat si snadno maso zřejmě lákavá," řekl BBC. Podle ukrajinských odborníků ale pytláci spíš přijíždějí zdaleka a střílejí koně Převalského nejen kvůli masu, ale i kvůli kostem, které prodávají.

Koním se prý v Černobylu zpočátku dařilo, původní stav 31 kusů se do roku 2003 zvýšil na 65. Od té doby se ale znovu snížil odhadem na 30 až 40 kusů; přesný počet ovšem v posledních třech letech nikdo nezjišťoval. Někteří odborníci nevylučují, že příčinou snižování stavů nejsou lidé, ale smečky vlků, kterých je v okolí Černobylu mnoho.

Kůň Převalského - poslední divoký kůň vůbec - byl ve volné přírodě vyhuben před čtyřiceti let a přežil jen díky lidské péči. Velký podíl na jeho záchraně má pražská zoo, která od roku 1959 vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Letos v červnu přepravila pražská zoo jednoho hřebce a tři klisny do Mongolska, kde mají oživit stádo tamních 24 koní.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...