30. srpna 2017 7:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rada bezpečnosti OSN odsoudila odpálení rakety KLDR. Kim Čong-un slíbil další testy

Americký prezident Donald Trumpa a severokorejský vůdce Kim Čong-un v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trumpa a severokorejský vůdce Kim Čong-un v... | foto: AP/ČTK

NEW YORK Rada bezpečnosti OSN jednomyslně odsoudila nejnovější odpálení severokorejské rakety do Tichého oceánu. Novým sankcemi v textu vypracovaném Spojenými státy ale už Pchjongjangu nepohrozila. Japonský premiér Šinzó Abe a jihokorejský prezident Mun Če-in se přitom ve středu shodli na tom, že je třeba usilovat o tvrdší rezoluce OSN proti Severní Koreji.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu podle agentury KCNA slíbil další odpalování raket do Tichého oceánu. Těmito testy chce prý dosáhnout kapacity k tomu, aby byla jeho země s to zasáhnout tichomořský ostrov Guam, který je pod správou Spojených států.

Pchjongjang ve středu zároveň potvrdil, že poslední raketa byla typu Hwasong-12, což je balistická střela středního doletu, která byla poprvé úspěšně vyzkoušena letos v květnu.

Lidé se o severokorejské raketě dozvídali i z obrazovek na ulici.

Washington nedovolí Pchjongjangu pokračovat v „bezpráví“

Rada bezpečnosti OSN vypuštění rakety středního doletu, která přeletěla Japonsko v úterý, označila rada za „pobuřující“ hrozbu. Zároveň vyzvala Pchjongjang, aby ustal v dalších raketových pokusech a vzdal se také svých jaderných zbraní a jejich dalšího vývoje.

Ve svém prohlášení 15členná rada uvedla, že je zcela nezbytné, aby Severní Korea přijala okamžité a konkrétní kroky ke snížení napětí. Sama se zavázala k „mírovému, diplomatickému a politickému řešení“. Ostatní státy světa vyzvala, aby uplatňovaly dosavadní sankce.

Členové RB OSN s právem veta, tedy Rusko a Čína, tradičně odmítají podporovat další sankce, když KLDR nepoužije při svých zkouškách raketu dlouhého doletu či jadernou bombu.

Rada naposledy jednomyslně schválila návrh USA na uvalení nových tvrdých sankcí na Severní Koreu 5. srpna poté, co KLDR vyzkoušela dvě mezikontinentální rakety. Na základě těchto dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu.

Srpnová rezoluce byla už osmým takovým dokumentem, který RB OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Žádaný účinek ale neměla žádná z nich.

Po reakci RB OSN prohlásila velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová, že Washington nedovolí Pchjongjangu pokračovat v páchání „bezpráví“. Podle ní je načase, aby KLDR rozpoznala „nebezpečí, kterému se sama vystavuje, když je svět proti ní spojen“.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz