Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Radikálové přepadli vězení u Bagdádu, zemřely desítky lidí

Svět

  12:06aktualizováno  15:13
BAGDÁD - Při útoku sunnitských radikálů na věznici severně od Bagdádu přišlo o život nejméně 44 vězňů. Radikálové ze sunnitské organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) tam bojují podle agentury AP se šíity.

Ozbrojení útočníci v Iráku (ilustrační fotografie). foto: ČTK

Zprávy o situaci kolem věznice, která leží v provincii Dijála severovýchodně od Bagdádu, se rozcházejí. Policie tvrdí, že ISIL na malou věznici zaútočila v pondělí v noci a pokusila se osvobodit vězněné muže. Všichni jsou prý sunnitští radikálové. Tyto policejní zdroje také tvrdí, že vězně zastřelili z blízkosti šíitští milicionáři. Těla, která leží v márnici, mají střely v hlavě a hrudi.

Irácká armáda ale ve své verzi události tvrdí, že ve věznici přišlo o život 52 lidí a že je zabili bojovníci ISIL při útoku dělostřeleckými granáty.

ISIL týden postupuje ze severoiráckého Mosulu na jih. V úterý jsou hlášeny těžké boje právě z Dijály a fronta se přibližuje jejímu středisku Bákubě.

ČTĚTE TAKÉ:

Sunnité versus šíité

K obraně šíitských svatyň před sunnitskými radikály se přihlásilo na 5000 íránských dobrovolníků, informoval o tom iserver Tabnak využívaný íránskými konzervativci. "Přihlášení se organizují do jednotek a dá-li nejvyšší vůdce (ajatolláh Alí Chameneí) příkaz, odejdou do Iráku bránit svatá místa," uvádí se na webu harimshia.org, kde se mohou hlásit další zájemci.

Ke společné obraně Iráku vyzval už v pátek nejvyšší irácký šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání a po jeho výzvě se začali hlásit k boji proti ISIL dobrovolníci v Iráku.

Šíitská vláda premiéra Málikího mezitím obvinila Saúdskou Arábii z finanční podpory džihádistů. Odvolala se přitom na nedávné výroky Rijádu, který připsal nynější krizi chybné politice irácké vlády vůči sunnitům. To podle irácké vlády dokazuje, že se Rijád "staví na stranu terorismu". V Saúdské Arábii je přitom sunnitský ISIL řazen k teroristickým skupinám.

K napětí mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a většinově šíitským Irákem přispívá postoj šíitského Íránu, který je Málikího spojencem a vyslal už do Bagdádu velitele elitních revolučních gard.

Uzavření největší rafinérie

Irácká vláda v úterý z bezpečnostních důvodů zastavila provoz v největší ropné rafinerii země v Bajdží. Místní personál ale podle agentury Reuters zůstal na místě a objekt zajišťuje armáda. Zahraniční zaměstnanci byli evakuováni.

V Bajdží je největší ropná rafinérie v Iráku.

V Bajdží je největší ropná rafinérie v Iráku.

Bajdží leží na hlavním silničním tahu mezi Bagdádem a Mosulem, který před týdnem obsadila skupina radikálních sunnitů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Kromě největší irácké rafinerie ropy je tam také velká elektrárna.

"Rozhodli jsem se evakuovat zahraniční personál a zastavit produkci, abychom zabránili rozsáhlým škodám," sdělil Reuters hlavní inženýr rafinerie. Podle něj má Irák pro domácí spotřebu ropného oleje, benzinu i petroleje dostatek na jeden měsíc.

Organizace ISIL se pokusila město i rafinerii získat pod kontrolu při postupu z Mosulu na jih minulou středu. Nabízela údajně ochrance možnost bezpečného odchodu, ale ministerstvo ropného průmyslu tehdy ohlásilo, že Bajdží stále drží armáda. Podle policie v noci na úterý sunnitští bojovníci postoupili do města a rafinerii obklíčili.

PSALI JSME:

V Bajdží se podle Reuters zpracovává pouze ropa těžená na severu Iráku. Další dvě rafinerie jsou v Bagdádu a na jihu země a ty jsou v provozu a v rukou armády.

Ministr pro surovinové zdroje iráckého autonomního Kurdistánu Aští Havrámí v úterý prohlásil, že Kurdistán bude pokračovat v exportu ropy a díky ziskům za ni splní letošní rozpočtové cíle. Vláda v Bagdádu prý letos přestala kurským provinciím platit dohodnutý díl státních příjmů a předtím vyplácela pouze deset místo dohodnutých 17 procent. "To oni nás k tomu dotlačili. Vytvořili jsme si takové podmínky, abychom se sami k těmto 17 procentům dostali," řekl ministr. Bagdád opakovaně vyzýval Kurdistán, aby neprodával ropu bez jeho vědomí a nepodepisoval samostatné kontrakty.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!