Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PROFIL: V čele iráckých džihádistů stojí nejnebezpečnější muž světa

Blízký východ

  6:00aktualizováno  11:23
Nejmocnější džihádista dneška. Vzdělaný stratég vyhlášený svou krutostí. Nejnebezpečnější člověk na světě. S takovými přívlastky je nyní spojováno jméno Abú Bakra Bagdádího, vůdce sítě Islámský stát v Iráku a Levantě, jež v posledních měsících ovládla významnou část iráckého a syrského teritoria. Kdo je muž, který stojí za bezprecedentními úspěchy islámských radikálů?

Abú Bakr Bagdádí na nedatovaném snímku zveřejněném v lednu 2014 iráckým ministerstvem vnitra. foto: Shaffaq.comReprofoto

"Moc bez obličeje, síla bez tváře." Tak popisuje vůdce organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) francouzský list Le Monde. Ta charakteristika není úplně přesná - tvář Abú Bakra Bagdádího totiž svět zná ze dvou fotografií, které přes časem zveřejnily americká FBI a irácké ministerstvo vnitra. Nejsou to však snímky aktuální: od roku 2010, kdy Bagdádí převzal mocenské otěže po svých zabitých předchůdcích, svůj obličej pečlivě skrývá nejen před objektivy, ale i před valnou většinou svých věrných.

ČTĚTE TAKÉ:

Maskovaný vůdce

"Bagdádí omezil své kontakty na hrstku členů (ISIL), kteří ho znají osobně. Mnozí členové organizace, včetně těch, kteří stojí ve vedení, se s ním buď nikdy nesetkalo, nebo ho spatřilo pouze s maskou," cituje server al-Monitor svůj zdroj z řad iráckých protiteroristických bezpečnostních sil. "Tajemství, jež Abú Bakra Bagdádího obklopuje - jeho osobu, jeho pohyby, dokonce i jeho rodinu a blízké -, je reakcí na osud předchozích vůdců (organizace). Ti byli zabiti poté, co byla zachycena jejich stopa," vysvětluje server.

Řeč je o dvojici Abú Musab Zarkáví a Abú Umar Bagdádí. Zarkáví řídil radikální sunnitskou síť, tehdy ještě známou pod názvem al-Káida v Iráku, do roku 2006, kdy zahynul při cíleném útoku amerických vzdušných sil ve východoiráckém guvernorátu Dijála. V témže roce se organizace, jejímž cílem je vytvoření chalífátu, přejmenovala na Islámský stát v Iráku (ISI) a do jejího čela se postavil Abú Umar Bagdádí. O čtyři roky později se stal obětí společné operace iráckých a amerických vojsk.

Abú Bakr Bagdádí, známý rovněž jako Abú Dua, se z osudu svých předchůdců poučil. Muž, na jehož hlavu vypsaly Spojené státy odměnu ve výši deseti milionů dolarů, po nežádoucí pozornosti netouží. Sestavit z dostupných střípků jeho portrét je tak velmi obtížné, a ještě těžší je oddělit fakta od mýtů, upozorňuje The Washington Post.

FBI vypsalo na hlavu abú Bakra Bagdádíhpo odměnu ve výši deseti milionů dolarů.

Zatímco americké tajné služby identifikují Bagdádího jako "vůdce teroristické organizace" a časopis Time jej nazývá "nejnebezpečnějším mužem světa", jeho stoupenci ho velebí jako "bystrého a moudrého" bojovníka a kazatele, přičemž neopomínají zdůraznit jeho vysokoškolské vzdělání (viz Bagdádího oficiální životopis).

Vzdělanec - a krutý bojovník

Navzdory svému odlišnému vyznění se však zmiňované zdroje shodují, že stávající vůdce ISIL se narodil v roce 1971 ve starobylém městě Samarra severozápadně od Bagdádu, a to pravděpodobně jako Avad Ibrahím Alí Badrí Samaraí. Podle některých zpráv o sobě tvrdí, že je potomkem samotného proroka Mohameda. Na toho ostatně odkazuje i jménem, jež si zvolil: Abú Bakr byl jedním z nejvěrnějších Mohamedových učedníků a po prorokově smrti byl vybrán za prvního chalífu (tedy nejvyšší duchovní autoritu islámu).

Bagdádí údajně získal doktorát v oboru islámská studia na univerzitě v Bagdádu, načež působil jako kazatel. Jenže pak vypukla v Iráku válka a v rukách Bagdádího se kromě koránu objevil i pomyslný meč. V prvních letech konfliktu měl operovat v menší ozbrojené skupině, o níž není známo o moc víc než to, že se hlásila k ideologii al-Káidy. V roce 2005 však padl do rukou amerických vojáků a následující čtyři roky strávil ve vězeňském táboře Bukka na jihu Iráku (z té doby také pochází jeho snímek na zatykači). Když se vymanil z tamních okovů. zbýval do jeho velké chvíle pouhý rok.

Abú Bakr Bagdádí se velení (tehdy ještě) Islámského státu v Iráku chopil v okamžiku, kdy sunnitská vzpoura už jen doutnala a radikálové ztráceli dech. Bagdádí však uhasínající plamen znovu vznítil pomocí propracované strategie, založené na rychlých ozbrojených úderech, důrazu na územní zisky a bezohledné krutosti vůči všem, jež považoval za své protivníky. Brzy slavil úspěchy a už v květnu 2010 vyhlásil na území Iráku Islámský stát a sám sebe za jeho emíra. Načež mu do klína spadl konflikt v Sýrii. Jako na zavolanou, chtělo by se říct.

Oblasti kontrolované sítí Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS).

Zlomová Sýrie

Irák totiž tamním džihádistům nestačil - tím spíš, že státní hranice na Blízkém východě odmítají jako nepřijatelný konstrukt nevěřícího Západu. Nikdy se netajili svou ambicí vytvořit stát, který by se rozkládal na značné části blízkovýchodního regionu, konkrétně dnešního Iráku, Sýrie, Turecka nebo Libanonu. Za tři roky syrské války se Bagdádího bojovníkům podařilo ovládnout část severní Sýrie, a to včetně významné metropole Rakka. Z ní, jako ze svého nového hlavního města, vyhlásili na jaře 2013 Islámský stát v Iráku a Sýrii, neboli Islámský stát v Iráku a Levantě (zkráceně ISIS, resp. ISIL).

PSALI JSME:

Pozice v Sýrii si ISIL drží dosud, navzdory otevřenému konfliktu, který se rozhořel mezi Bagdádího muži a jednotkami dalšího místního výhonku al-Káidy, fronty an-Nusra Abú Mohameda Džuláního. Krvavé boje mezi oběma skupinami se rozpoutaly poté, co Bagdádího ISIL oznámil jejich splynutí, které však an-Nusra odmítla. V důsledku sporu se rozdělily i cesty ISIL a ústředí al-Káidy. To se postavilo na stranu fronty an-Nusra a zavelelo Bagdádímu k ústupu. Jenže Iráčan poslušnost nečekaně odmítl. Centrála al-Káidy ISIL následně prohlásila za odpadlíky od pravé cesty víry.

Je otázkou, jak moc to Bagdádího trápí. Mnozí poukazují na to, že sláva ústředí al-Káidy pohasíná, neboť slábne a není schopné konkrétních činů. Včetně prvního muže nejproslulejší teroristické sítě světa, Ajmána Zavahrího. 

Nový vůdce světového džihádu?

"Skupina al-Káida už neexistuje. Byla vytvořená jako káida (základna) pro Islámský stát, a teď, když ho už máme, by Zavahrí šejku Bagdádímu měl slíbit věrnost," řekl agentuře Reuters jeden z bojovníků ISIL. To, že je Bagdádí na koni, přiznávají - byť neradi - i jeho konkurenti. "Mezi džihádisty je velmi oblíbený. Vidí v něm někoho, kdo válčí za islám. Dostává přísahy věrnosti i z Afghánistánu a Pákistánu. Šejk Zavahrí se snaží, ale myslím, že už je příliš pozdě," cituje Reuters člena fronty an-Nusra z Aleppa. Dotyčný dodává, že islamisté v Sýrii "vstoupili do bludného krvavého kruhu, ze kterého se už nikdo nedostane."

Vojenský triumf ISIL v Iráku - o ukořistěných zbraních, tisícovkách z vězení osvobozených radikálů a miliardách z vybrakovaných bank ani nemluvě - Bagdádího pozice dál posílí. Hrozbu, jež jeho organizace představuje, lze jen stěží podcenit. "Vzestup ISIS na úkor Zavahrího hnutí signalizuje, že ze syrského teroristického inkubátoru se zrodil nový, nebezpečnější hybrid, který může smést vše, co mu stojí v cestě," varoval pro stanici al-Arabíja analytik Theodore Karasik.

"Když máte Bagdádího armádu, jeho přesvědčení a jeho víru, svět by se vás měl bát. Pokud se nebojí, jsou to blázni," řekl Reuters další z Bagdádího stoupenců. 

ISIL zveřejnil video, na němž ponižuje a popravuje své zajatce:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...