Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko ve Vídni zavře dvě mešity. Radikalizaci živí i kazatelé nenávisti, řekla ministryně

Voják hlídá na místě činu, kde proběhlo několik výstřelů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voják hlídá na místě činu, kde proběhlo několik výstřelů. | foto: Matthias SchraderČTK

Vídeň Po pondělním teroristickém útoku v centru Vídně, při němž radikální islamista zabil čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, uzavře Rakousko ve Vídni dvě mešity. Obě útočník pravidelně navštěvoval. Informovala o tom v pátek na tiskové konferenci ministryně kultury a integrace Susanne Raabová.

„Radikalizace se liší případ od případu, má ale jedno společné, je něčím živena. Mimo jiné kazateli nenávisti,“ citovala ministryni agentura APA. Podle ní útočník navštěvoval ve Vídni pravidelně dvě místa, jež fungovaly jako mešity.

Jedna z nich se nachází ve 12. městské části v ulici Murlingengasse a je registrována pod rakouskou muslimskou obcí IGGÖ a druhá leží v 16. okrsku a pod IGGÖ nespadá. Tato druhá mešita byla v minulosti už několikrát zmiňována v souvislosti s radikální islamistickou scénou a nachází se v městské části Ottakring na západě Vídně, v oblasti, kde žije hodně cizinců, zejména z balkánských zemí.

Útok v centru Vídně Vídni spáchal dvacetiletý rodilý Rakušan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii a který byl loni na jaře odsouzen poté, co se v roce 2018 snažil dostat do Sýrie a připojit se tak teroristické organizaci Islámský stát (IS). Z vězení byl podmínečně propuštěn v prosinci 2019 s tím, že se bude účastnit programu deradikalizace. Při pondělním útoku ho policie zastřelila.

Úřady špatně vyhodnotily informace o atentátníkovi

Při nakládání s informacemi tajných služeb ohledně pozdějšího atentátníka z Vídně se staly nepřijatelné chyby. Řekl to v pátek rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Také šéf vídeňské policie kritizoval nesprávné vyhodnocení nebezpečnosti vídeňského útočníka. Spolupráce se slovenskými a německými tajnými službami mohla vést k jinému výsledku, poznamenal policejní prezident Gerhard Pürstl.

Atentát ve Vídni se čtyřmi oběťmi v pondělí spáchal 20letý islamista, který byl už loni odsouzen kvůli teroristickému spolčení, ale byl brzy předčasně propuštěn.

Po atentátu se ukázalo, že rakouské bezpečnostní úřady měly informace o tom, že střelec Kujtim Fejzulai se v létě v Bratislavě patrně pokusil nakoupit munici do útočné pušky. Tyto informace vyplynuly z komunikace mezi slovenskými a rakouskými tajnými službami. O kvalitě této komunikace i následném vyhodnocení informací však panují pochybnosti.

Lidovecký (ÖVP) rakouský ministr vnitra Nehammer a policejní prezident Pürstl dnes přiznali další chyby, kterých se dopustily rakouské úřady před atentátem. Ty podle něj věděly, že pozdější atentátník měl v létě kontakt se dvěma osobami z Německa, které byly v Rakousku sledovány z popudu německé kontrarozvědky. Přesto z toho nebyly vyvozeny žádné důsledky.

Podle Pürstla tyto skutečnosti a také pozdější pokus o nákup střeliva na Slovensku mohly nejpozději do konce října „při hodnocení nebezpečnosti pachatele vést k jinému výsledku“. Nehammer dnes hovořil o „zjevných a netolerovatelných chybách ve vyšetřování“ a řekl, že nařídil prověření všech analýz takzvaných ohrožovatelů, tedy osob, u kterých je předpoklad, že by byly schopny se dopustit násilí s politickým motivem nebo i teroristického činu.

Pochybení už stálo funkci šéfa vídeňského protiteroristického úřadu (LVT) Ericha Zwettlera, který podle Pürstla požádal o propuštění, „protože nechce být překážkou při vyšetřování“.

Policejní prezident Pürstl dnes rovněž potvrdil, že osoby zadržené tento týden při raziích v Německu strávily určitý čas s pozdějším vídeňským útočníkem.

Samotný ministr vnitra Nehammer je v Rakousku pod palbou kritiky a dokonce čelí od některých opozičních politiků k výzvám k odstoupení hlavně kvůli tomu, že rakouská kontrarozvědka nenahlásila neúspěšný pokus o nákup munice na Slovensku příslušným justičním orgánům.

Panují však i pochybnosti ohledně kvality a rychlosti komunikace mezi slovenskými a rakouskými bezpečnostními orgány. Slovenské ministerstvo vnitra dnes popřelo údajné nařčení rakouských úřadů o pomalé součinnosti bezpečnostních složek v souvislosti se sdílením informací o neúspěšném letním pokusu dvou osob, včetně budoucího atentátníka, nakoupit munici.

Podle Bratislavy se dvojice snažila nakoupit munici na Slovensku 21. července a slovenská policie tři dny nato zaslala podrobné informace Europolu, který je postoupil rakouské straně. Slovensko poskytlo i fotografie osob a motorového vozidla. Podle slovenského ministerstva vnitra Rakousko v září potvrdilo přijetí hlášení a informovalo o ztotožnění muže na fotografii zachycující budoucího útočníka.

Rakousko v pátek potvrdilo, že z 16 zadržených mužů v souvislosti s pondělním atentátem už bylo opět šest propuštěno a dva podezřelé ještě justiční orgány nepřevzaly, vysvětlila mluvčí vídeňského státního zastupitelství Nina Busseková.

Na dalších osm zadržených byla dnes uvalena vazba. Soud ve Vídni tak vyhověl návrhu státního zastupitelství. Zatčenými jsou muži ve věku od 16 do 24 let. Jsou podezřelí, že podporou atentátníka před útokem „přispěli ke zločinům vraždy, účasti v teroristické organizaci a zločinecké organizaci“. U všech hrozí nebezpečí útěku, zahlazování stop a páchání další trestné činnosti, vysvětlila mluvčí soudu Christina Salzbornová.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!