15. července 2018 16:11, aktualizováno  17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Řekl mi, abych žalovala EU‘. Trump označil EU za obchodního nepřítele a Mayové radil dát ji k soudu

Americký prezident a Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident a Theresa Mayová. | foto: Reuters

Londýn Britská premiérka Theresa Mayová v rozhovoru pro BBC prozradila, jakou radu jí poskytl na páteční schůzce americký prezident Donald Trump ohledně formy brexitu. Mayová uvedla, že Trump jí nabádal, aby se neobtěžovala s jednáními s Bruselem, ale místo toho vzala vše vzala k soudu. Sám Trump pak EU označil za obchodního nepřítele.

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za jednoho z mnoha nepřátel, které Spojené státy mají. Dodal, že na mysli má zejména obchod. Trump to řekl v sobotu v rozhovoru s televizí CBS News, která v neděli interview zveřejnila.

Na dotaz moderátora, kdo jsou nyní největší nepřátelé Spojených států, Trump uvedl: „Myslím, že máme spoustu nepřátel. Myslím, že Evropská unie je nepřítel, za to, co nám dělají v obchodě. Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky. To ale neznamená, že jsou špatní. To neznamená nic. Znamená to, že jsou konkurenceschopní.“

Z centra Unie už dorazila reakce. „Amerika a EU jsou nejlepší přátelé. Kdokoli říká, že jsme nepřátelé, šíří falešné zprávy,“ reagoval šéf Evropské rady Tusk na Trumpovo prohlášení.

Mayové prý radil jednání ukončit

Ačkoliv Trump popřel, že by Mayové poradil, aby odstoupila od jednání s Evropskou unií, řada lidí podle deníku The Independent věřila, že jí poradil něco v tom duchu. Trump přitom dříve porušil diplomatický protokol, protože veřejně kritizoval přístup Mayové při své návštěvě Spojeného království. Ve čtvrtečním rozhovoru pro The Sun totiž Trump uvedl, že Mayové poradil, aby věci dělala jinak.

Ve snaze napravit vztahy se při páteční tiskové konferenci po setkání s Mayovou Trump omluvil za rozhovor a řekl novinářům, že Mayové sotva „navrhl“, jak by mohla v celé situaci postupovat. Odmítl však prozradit, co přesně jí prozradil a uvedl jen to, že Mayová návrh označila za příliš „brutální“.

Při rozhovoru pro britskou BBC však britská premiérka prozradila, jakou radu jí Trump poskytl. „Řekl mi, že bych měla žalovat Evropskou unii. Žalovat je, nevyjednávat, ale žalovat,“ popsala Mayová Trumpův návrh a dodala, že ve skutečnosti hodlá s Evropskou unií dále vyjednávat.

Na páteční tiskové konferenci americký prezident navrhl, že pokud Mayová nezíská od Evropské unie dohodu, jakou pro Británii potřebuje, může stále následovat jeho radu. „Zajímavé je, že prezident na té tiskové konferenci také řekl, abych z jednání neodcházela, protože bych se pak zasekla,“ okomentovala Mayová pro BBC.

Mayová připravuje takovou podobu brexitu, která by mimo jiné dovolila Británii přerušit obchodní dohody s ostatními státy a ukončila volný pohyb lidí. Britská premiérka však chce zároveň zachovat blízké vztahy s Evropskou unií v oblasti obchodu se zbožím, ale ne se službami.

Demonstranti protestují proti návštěvě Donalda Trumpa v centrálním Londýně.
Americký prezident a britská královna odcházejí po skončení přehlídky čestné...

Americký prezident Donald Trump navštívil Spojené království poprvé za domu, co je prezidentem. V neděli návštěvu oficiálně ukončí a přesune se do Helsinek, kde ho v pondělí čeká jednání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Trump se při své návštěvě setkal i s královnou Alžbětou II., která ho pozvala na čaj v pátek. V Londýně a řadě dalších britských měst Trumpovu návštěvu provázely protesty. Víkend americký prezident i se svojí manželkou Melanií strávil v golfovém středisku Turnberry, které vlastní.

Lenka Čechová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!