Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řekové mohou mít žháře za teroristy

Svět

  8:32
ATÉNY - V Řecku dnes vypukly desítky nových požárů a prokuratura nařídila vyšetřování, zda úmyslně založené ohně nelze považovat za terorismus. Za poslední čtyři dny přišlo o život nejméně 63 lidí, desítky osob byly zraněny a na 3000 postižených ztratilo střechu nad hlavou.

Požáry v Řecku by mohly být považovány za terorismus. foto: ČTK

Jen dnes evakuovali hasiči na poloostrově Peloponés dalších 27 vesnic. Pomoc Řecku již přislíbilo či zaslalo 17 zemí, včetně ČR. V Aténách demonstrovali kritici vládního postupu během živelní katastrofy. "Prozatímní bilance je 63 mrtvých, další dvě těla byla nalezena v obci Agnanta na Peloponésu v oblasti Elida," řekl zástupce ministerstva zdravotnictví Panos Efstatiu agentuře AFP.

Na Peloponésu přišlo o život celkem 59 lidí a další čtyři zahynuli na ostrově Euboia východně od Atén. Od neděle se rozhořelo 89 nových požárů, řekl mluvčí hasičského sboru Nikos Diamandis. Na Peloponésu bojuje s plameny více než 800 řeckých hasičů, jimž pomáhají jejich kolegové ze zahraničí, a nasazeno je také 20 letadel a 19 vrtulníků. Hasiči na poloostrově dnes evakuovali 27 vesnic.

Premiér Kostas Karamanlis dnes prohlásil, že vedle hašení požárů je prioritou i obnova země. Řecká média uvedla, že vláda zvažuje odložení parlamentních voleb plánovaných na 16. září. To však popřel mluvčí kabinetu Teodoros Rusopulos, podle něhož se volby uskuteční podle plánu.

Prokurátor pro potírání terorismu a organizovaného zločinu Dimitris Papangelopulos dal najevo, že zjišťuje, zda na žhářství lze uplatnit protiteroristický zákon. To by úřadům podle agentury AP umožnilo větší pravomoci při vyšetřování a zatýkání. Viníky by také čekal větší trest. Ministr veřejného pořádku Vyron Polydoras v neděli potvrdil, že ohně jsou zřejmě součástí promyšleného plánu.

Mluvčí řeckých hasičů Jannis Stamulis dnes sdělil, že řecká justice od začátku června obvinila ze žhářství přes tři desítky lidí. Z celkem 33 osob je 15 obžalováno ze záměrného založení požáru a 18 dalších je obžalováno z nedbalosti.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat