Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Režim iráckých sniperů v Mosulu: půl dne v jedné poloze, 3 až 5 zabitých džihádistů

Příslušník iráckých speciálních jednotek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník iráckých speciálních jednotek (ilustrační foto) | foto: Reuters

MOSUL/PRAHA Jen několik stovek metrů od dnes už světoznámé mešity v západním Mosulu, v níž lídr teroristického Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí vyhlásil „chalífát“, operují elitní odstřelovači irácké armády. Nespouští oči z ulic pod svými úkryty a v jedné poloze musí mnohdy vydržet i 12 hodin. Uvědomují si, jak důležitá je jejich role v boji proti IS.

„Bojovníci IS jsou takhle většinu času v našem dosahu. Snažíme se je vyslídit ve dne v noci,“ říká v rozhovoru s reportérem agentury AFP sniper Salah al-Zuhejrí na svém stanovišti. Příslušník iráckých speciálních sil si našel svou skrýš na dosah historicky významné mešity Al-Nurí.

Většinu času tak tráví v zatemněné místnosti ve čtvrtém patře budovy, nedávno získané z rukou džihádistů. Aby udržel svou pušku v co největším klidu, podložil si ji pytli s pískem. Jako nápovědu má na stěně naproti sobě pověšenou červenou tužkou ručně namalovanou mapu, aby se vyznal v okolní čtvrti a věděl, odkud mohou přicházet jeho terče, teroristé IS.

Zuhejrí i jeho kolegové na jiných stanovištích se musí neustále koncentrovat, v jedné pozici většinou vydržet až 12 hodin denně, třeba dva týdny v kuse. „Jídlo nám nosí třikrát denně,“ dodává odstřelovač s tím, že svou pozici opouští, jen když je to nezbytně nutné, například kvůli vykonání potřeby.

„Denně zabijeme asi tři až pět džihádistů,“ chlubí se Zuhejrí. Nedaleko má stanoviště i Murtada al-Lami. Leží na svém břiše, konec hlavně jeho zbraně vyčnívá malou dírou ve zdi také ve směru ke slavné mešitě a jejímu křivému minaretu zvanému „Hadba“, který byl po staletí nejlépe rozpoznatelnou dominantou Mosulu.

Pohřeb s lidskými štíty

Při hledání cílů mezi bojovníky IS pomáhá sniperům hrstka vojáků, kteří se střídají v pozorování nejbližšího okolí hledáčkem dalekohledu. Další příslušníci speciální jednotky sledují obrazovku se záběry města z letadel, která neustále krouží nad severoiráckou metropolí, na nichž jsou vidět tepelné stopy. „My jsme ale ti, kteří se rozhodují, jestli vystřelit. Také máme tepelné dalekohledy, ale raději si ověřujeme data s kolegy, abychom se vyhnuli možným chybám,“ vysvětluje Lami.

Jeden z důstojníků skupiny, který chtěl zůstat v anonymitě, uvedl, že odstřelovači v nedávné době zneškodnili jednoho z „emírů“ či jiného velitele IS. „Zabili jednoho z vysoce postavených mužů na západním břehu a způsobili tím velké zmatky mezi obránci Starého města,“ tvrdí důstojník s odkazem na to, že Staré město, o které se teď svádí tuhé boje, leží na západní straně řeky Tigris. Ve strachu z koaličních náletů a odstřelovačů se džihádisté podle velitele sniperů na pohřeb svého lídra vydali s civilisty, které „donutili představovat lidské štíty“.

Sebevražedný buldozer Islámského státu v Mosulu.
Irácký voják se kryje v jednom z dobytých domů.

Jak irácké jednotky postupují západním Mosulem, musí se vypořádávat s tuhým odporem, někdy ve formě sebevražedných buldozerů naplněných výbušninami. Džihádisté ale mají na střechách Starého města také rozmístěné vlastní odstřelovače. „Před několika dny na mě jeden vystřelil, ale trefil jen stěnu za mnou. Rychle jsem našel jeho pozici a zneškodnil jej,“ popisuje sniper Zuhejrí.

Přítomnost velkého počtu civilistů zneužívaných jako lidské štíty spolu s úzkými a nepřehlednými uličkami ve Starém městě nejvíce komplikuje postup irácké armády. Podle OSN je v sektorech, které nadále ovládá IS (včetně dvou třetin Starého města), uvězněno asi 600 tisíc civilistů. O dobytí zbytku Mosulu západně od řeky se zatím neúspěšně pokouší už dva měsíce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!