1. května 2019 7:14, aktualizováno  9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rituál bez přítomnosti žen. Japonský císař Naruhito převzal panovnické insignie

Nový japonský císař Naruhito už obdržel insignie symbolizující jeho moc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový japonský císař Naruhito už obdržel insignie symbolizující jeho moc. | foto: Reuters

Tokio Nový japonský císař Naruhito, který se o půlnoci ujal trůnu po otci Akihitovi, dnes slavnostně převzal panovnické insignie, mezi nimiž jsou posvátný meč, císařské klenoty a pečeti. Informovala o tom agentura AP.

Pětaosmdesátiletý císař Akihito v úterý rezignoval ze zdravotních důvodů, odchod oznámil už v roce 2016. Stal se tak prvním japonským panovníkem, který se za posledních 200 let vzdal chryzantémového trůnu. Nyní mu podle AP náleží titul emeritní císař.

Zákaz účasti ženských příslušnic císařské rodiny znovu přitáhl pozornost k patriarchálním tradicím císařské rodiny a zákonu, který v Japonsku - na rozdíl od řady dalších zemí světa - zajišťuje dědictví trůnu jen v mužské linii. Japonsko má nyní pouhé dva dědice trůnu, z nichž jednomu je 83 let.

Naruhito se stal císařem o půlnoci místního času (úterý 17:00 SELČ), insignie pak formálně převzal až dnes ráno místního času. K nástupu na trůn mu blahopřál japonský premiér Šinzó Abe i americký prezident Donald Trump, který se chystá tento měsíc Japonsko navštívit. Gratulace zaslali také prezidenti Jižní Koreje a Číny, tedy zemí, které mají špatné vzpomínky na někdejší japonskou okupaci.

Ceremoniály spojené s nástupem nového císaře na trůn potrvají až do podzimu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?