Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rituál bez přítomnosti žen. Japonský císař Naruhito převzal panovnické insignie

Svět

  7:14aktualizováno  9:55
Tokio - Nový japonský císař Naruhito, který se o půlnoci ujal trůnu po otci Akihitovi, dnes slavnostně převzal panovnické insignie, mezi nimiž jsou posvátný meč, císařské klenoty a pečeti. Informovala o tom agentura AP.

Nový japonský císař Naruhito už obdržel insignie symbolizující jeho moc. foto: Reuters

Pětaosmdesátiletý císař Akihito v úterý rezignoval ze zdravotních důvodů, odchod oznámil už v roce 2016. Stal se tak prvním japonským panovníkem, který se za posledních 200 let vzdal chryzantémového trůnu. Nyní mu podle AP náleží titul emeritní císař.

Zákaz účasti ženských příslušnic císařské rodiny znovu přitáhl pozornost k patriarchálním tradicím císařské rodiny a zákonu, který v Japonsku - na rozdíl od řady dalších zemí světa - zajišťuje dědictví trůnu jen v mužské linii. Japonsko má nyní pouhé dva dědice trůnu, z nichž jednomu je 83 let.

Novým japonským císařem se stal Naruhito. Jeho otec abdikoval ze zdravotních důvodů

Naruhito se stal císařem o půlnoci místního času (úterý 17:00 SELČ), insignie pak formálně převzal až dnes ráno místního času. K nástupu na trůn mu blahopřál japonský premiér Šinzó Abe i americký prezident Donald Trump, který se chystá tento měsíc Japonsko navštívit. Gratulace zaslali také prezidenti Jižní Koreje a Číny, tedy zemí, které mají špatné vzpomínky na někdejší japonskou okupaci.

Ceremoniály spojené s nástupem nového císaře na trůn potrvají až do podzimu.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...