Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rizikové Česko i pro Slovensko? Bratislava v pondělí rozhodne o zařazení mezi ‚červené’ země

Slovenský premiér Igor Matovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Igor Matovič. | foto: Reuters

Bratislava Slovensko bude kvůli šíření koronaviru v pondělí rozhodovat o zařazení Česka mezi rizikové země a o uzavření hranic s Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího po pátečním jednání pandemické komise vlády. Zmíněné návrhy projedná ústřední krizový štáb. Zařazení mezi rizikové státy by patrně znamenalo omezení při cestování.

Bratislava také ohlásila další opatření v zájmu zpomalení šíření koronaviru na Slovensku, které ve čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší přírůstek počtu infikovaných od propuknutí pandemie nemoci covid-19.

„Na konziliu jsme jako odborníci jednoznačně konstatovali, že Česká republika v plném rozsahu splňuje kritéria červené, tedy rizikové země. Rakousko se rovněž dostává do červené zóny,“ uvedl Krajčí. Dodal, že výhodou Rakouska oproti Česku je skutečnost, že z jeho rizikových regionů ohledně koronaviru je blízko hranic se Slovenskem pouze Vídeň. 

Krajčí řekl, že situace v Česku je vážná a není velká naděje rychle zvládnout nástup infekce, který označil za hrozivý. Česko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem.

Česko a Rakousko se v současnosti nacházejí na slovenském seznamu méně rizikových zemí, který čítá necelé tři desítky států. Pokud lidé přijíždějí na Slovensko z jiných zemí, musejí nastoupit do karantény a podstoupit test na koronavirus. Příslušné nařízení slovenských hygieniků ale obsahuje výjimky ze zmíněných povinností pro různé skupin cestujících a zaměstnanců.

Necestujte, vyzval Slováky ministr zdravotnictví

„Chtěl bych požádat všechny občany Slovenska, aby necestovali. Vstoupit do každé naší sousední země s výjimkou Polska přináší občanům Slovenska zvýšené riziko. Jet například do Česka nebo do Prahy je velmi nebezpečné, hrozí vysoké riziko nákazy,“ řekl slovenský ministr zdravotnictví. Dodal, že ze sousedních zemí Slovenska se koronavirová situace zlepšila jen v Polsku.

Pandemická komise vlády navrhla další omezení v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Opatření se patrně dotknou hromadných akcí včetně zákazu jejich konání v hotelech, restauracích a podobných zařízení, s výjimkou svateb a karů. Podle Krajčího by to také znamenalo uzavření diskoték a klubů. Prodlouženo bude nošení roušek na školách.

Slovenský ministr zdravotnictví řekl, že druhou vlnu pandemie na Slovensku spouštějí zejména sociální kontakty mladých lidí na různých akcích s větším počtem lidí.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...