Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

'Rotvajler boží' okouzlil Velkou Británii. Tisk papeže chválí

Svět

  9:22
LONDÝN/VATIKÁN - Papeži Benediktu XVI. se podařilo během čtyřdenní cesty okouzlit Velkou Británii, kde vymazal svůj obraz coby "rotvajlera božího" a vylepšil vztahy s anglikánskou církví, míní analytici. Ti ovšem zachovávají zdrženlivost, pokud jde o trvalejší dopady této historické návštěvy, napsala agentura AFP.

Papež při odletu z Británie foto: Reuters

Před návštěvou se britské sdělovací prostředky na prvních stranách předháněly v předpovídání fiaska, jehož se měl papež ve vztazích s veřejností dočkat. V pondělí ale přinesly - byť na stránkách uvnitř listů - bilanci naprosto odlišnou a často značně pochvalnou, jakkoli nezašly tak daleko, jako třeba italský deník La Stampa, podle nějž "Papež dobyl Londýn".

Čtěte více o návštěvě papeže v Británii:

Do kolonky pozitiv je možné zapsat první setkání s královnou Alžbětou II., hlavou anglikánské církve, jejíž dávný prapředek Jindřich VIII. se odtrhl od Vatikánu v roce 1534; první "bratrskou návštěvu" arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamse; první mši ve Westminsterském opatství dlouho považovaném za symbol "antipapežství".

Analytici vyzdvihují taktičnost německého papeže, který pochválil britský vzdor "pod německými bombami" během druhé světové války, opakovaně odsoudil skandál s pedofilními kněžími a hlásal sblížení katolické a anglikánské církve, přičemž se vyhnul věcem, které je rozdělují.

"Nebyla tam žádost o nepoužívání prezervativů, žádné odsouzení homosexuality ani volání po společném postupu proti potratům," říká Peter Stanford, kronikář katolicismu na anglikánské půdě. Před svým příjezdem byl Benedikt XVI. považován za "osamělého teutonského extremistu", jak napsal deník Times, anebo - podle Guardianu - za "anachronickou kuriozitu".

"Stejně jako při předchozích cestách - do Turecka, Česka, Francie - papež zvrátil předpovědi a získal si veřejné mínění," řekl Sandro Magister, který se v listu l'Espresso věnuje vatikánským záležitostem. Dodal ale, že na jedné straně "sice došlo k silnému vzájemnému srozumění v otázce toho, že by obě církve měly společně čelit sekularizaci společnosti", ale zároveň se papež střežil zmínit "sporné záležitosti".

Euforie nevydrží věčně
Papež se vrátil domů a po jeho odjezdu zůstala řada otázek. Po setkání s arcibiskupem Rowanem Williamsem dokonce ani oni sami nezakrývali, jak dlouhou cestu je třeba ještě ujít, když ve společném komuniké zdůraznili "shodu v otázce významu zlepšení ekumenických vztahů a pokračování dialogu". "Přetrvává dojem, že je Benedikt neoblomný... a že pokud anglikáni budou chtít jednotu s křesťany, budou ji muset učinit pod podmínkami Říma," napsal v pondělí analytik deníku Times.

"Euforie není nic, co by vydrželo dlouho," dodává Catherine Pepinsterová z katolického deníku The Tablet, která se zamýšlí nad "trvalým dopadem" papežovy návštěvy, jež - na chvíli - přispěla ke "sjednocení katolíků a zlidštění papeže". Pokrok vidí také v tom, že v záležitosti pedofilních kněží označil tyto aféry za "neslýchané zločiny", z čehož podle Pepinsterové "vzešla naděje na těsnější spolupráci s policejním vyšetřováním".Papež ve Velké Británii

Jakkoli jsou ovšem ohlasy na Benediktovu návštěvu v Británii spíš příznivé, řada médií připomíná, že zatímco nynější papež přilákal na 400.000 věřících, jeho předchůdce v roce 1982 vítal milion lidí. A to byl Jan Pavel II. ve Velké Británii jen na pastorační návštěvě, zatímco Benedikt XVI. přijel vůbec poprvé oficiálně jako hlava katolické církve.

Autor: