14. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Rozletěl se na několik kusů.‘ Britský sniper zasáhl velitele IS na 2,5 kilometru čtyřicet let starým kulometem

Kulomet M2 Browning připevněný na autě. Ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kulomet M2 Browning připevněný na autě. Ilustrační | foto: US NAVY

KÁBUL/PRAHA Stiskl spoušť a po několika vteřinách kulka trefila cíl vzdálený téměř dva a půl kilometru. Zasažen byl velitel vojáků Islámského státu (IS) a jeho tělo se roztrhlo. Britský odstřelovač totiž použil těžký kulomet M2 Browning.

„Na kulomet přidělal speciální hledí a jeho pozorovatel určil rychlost větru. Musel také vzít v potaz teplotu na slunci. Postava cíle byla lehce rozmazaná kvůli extrémnímu horku, které vyzařovala země,“ popsal pro britský deník Daily Star zdroj z armádního prostředí. Líčil zásah britského snipera v Afghánistánu, který trefil cíl na vzdálenost téměř 2,4 kilometru.

„Velitel Islámského státu právě dával informace svým mužům a zjevně se mu líbilo poslouchat sebe sama, jelikož stál bez pohnutí téměř dvacet minut, zatímco jeho bojovníci seděli na zemi před ním,“ popsala médiím osoba seznámená s akcí.

Seržant SAS se ujistil, že může zasáhnout. Dostal povolení velícím důstojníkem Společného velení speciálních operací v Kábulu. Poté vystřelil. Příslušník elitních britských jednotek SAS, který měl za sebou turnusy v Iráku i Sýrii, zasáhl muže přímo do hrudníku. Náraz kulky islamistovi ustřelil rameno i s rukou.

Britský odstřelovač.
Odstřelovač (ilustrační snímek).

„Sniper věděl, že má jen jednu šanci. Trvalo několik vteřin, než střela zasáhla velitele, který se rozletěl na několik kusů,“ sdělil zdroj. „Prvních několik vteřin se nikdo nepohnul. Když si uvědomili, co se stalo, bojovníci IS rychle vstali a začali utíkat pryč.“

Britský rekord

Příslušník britské armády prý s sebou měl i klasickou odstřelovací pušku, ale rozhodl se, že pro tento úkon bude nejlepší použít kulomet umístěný na jednom z automobilů. K zásahu svého cíle prý odstřelovač použil kulomet M2 Browning, známý také jako .50 Calibre, který byl prý téměř čtyřicet let starý.

„Kulomet .50 Cal má fenomenální dostřel a je velice přesný. Můžete z něj vystřelit i jen jednu střelu, což sniper udělal,“ vysvětlil zdroj.

Podle odborníků šlo o zásah na největší vzdálenost v rámci speciálních jednotek v historii. Zbraň prý teď bude vyřazena z provozu a armáda ji umístí do hlavního štábu SAS v Herefordu jako upomínkový předmět.

Zatímco trefa na vzdálenost téměř 2,4 kilometru je považována za jeden z nejlepších zásahů v britské armádě, nejde o světový rekord. Ten se podařilo vytvořit loni kanadskému odstřelovači v Iráku.

V červnu 2017 kanadská armáda potvrdila, že jeden z jejích sniperů zasáhl cíl na 3540 metrů, tedy na nejdelší vzdálenost v historii, informoval loni deník The Globe and Mail.

Briská strana odmítla dát jakoukoliv reakci na  vojenskou akci v Aghánistánu. „Nekomentujeme operace našich speciálních jednotek,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz