30. prosince 2014 17:40, aktualizováno  19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská policie násilně zadržela Navalného na nepovolené demonstraci

Ruská policie zadržela vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, když porušil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie zadržela vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, když porušil... | foto: ČTK

Ruská policie v úterý večer zadržela vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, když porušil podmínky svého domácího vězení a šel na nepovolenou demonstraci v centru Moskvy svolanou na protest proti jeho odsouzení.

Agentura TASS napsala, že policie se ho pak rozhodla odvézt zpět domů. Podle agentury AFP policisté zadrželi také více než sto účastníků protestu.

Navalnyj obklopený svými stoupenci se podle AFP blížil k Manéžnímu náměstí, kam byl protest svolán, když ho zadrželo několik policistů a s použitím násilí ho strčili do přistaveného auta. Manéžní náměstí, ležící u Kremlu, střeží silné policejní jednotky a v přístupu na něj brání železné zábrany.

Navalnyj obklopený svými stoupenci se podle agentury AFP blížil k Manéžnímu...

Navalnyj obklopený svými stoupenci se podle agentury AFP blížil k Manéžnímu...

„Nemohl jsem na Manéžní náměstí přijít. Ale to neznamená, že to nemůžete udělat vy. Vyzývám vás všechny, abyste neodcházeli. Nemohou zadržet všechny,“ napsal na Twitteru známý bloger a ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina poté, co ho policie odvezla domů.

K TÉMATU:

Moskevský soud dnes ráno Alexeji Navalnému uložil podmíněný trest 3,5 roku vězení za údajnou zpronevěru 27 milionů rublů (asi 11 milionů korun) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Jeho bratra Olega kvůli stejnému „provinění“ přitom odsoudil ke 3,5 roku odnětí svobody nepodmíněně.

Obhájci již oznámili, že se proti verdiktu odvolají. Odvolání nevylučuje ani prokuratura, která pro Alexeje žádala deset let vězení a pro Olega osm. Opoziční bloger vždy tvrdil, že jde o politický proces. Údajně postižená firma Yves Rocher ujistila, že neutrpěla žádnou škodu.

Podle agentury AP na protest poblíž Kremlu večer přišlo několik tisíc lidí. AFP naproti tomu informovala o několika stovkách účastníků a s odvoláním na údaje nevládní organizace OVD-Info, sledující zatýkání demonstrantů, dodala, že policie dosud zadržela 132 lidí.

Stoupenci Navalného se v pondělí rozhodli uspořádat dnes demonstraci poté, co soud překvapivě o více než dva týdny uspíšil vynesení rozsudku v procesu s bratry Navalnými. Účast na Facebooku jich slíbilo na 16.000.

Hlavním motivem změny termínu byla podle všeho snaha úřadů vyhnout se protestům odpůrců Putina, kteří se 15. ledna, v původně očekávaný den vynesení verdiktu, chtěli sejít. Předběžně se počítalo s účastí více než 30.000 demonstrantů.

Alexej Navalnyj patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu na přelomu let 2011 a 2012. Je pokládán za nejvíce charismatického a vlivného prezidentova odpůrce, přestože Navalného popularita a vliv jsou oproti hlavě státu mnohem omezenější, vzhledem k téměř zanedbatelné roli opozice a nezávislých médií v Rusku.

Už loni byl Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu, později změněnému na podmínku, za údajný podvod a zpronevěru 16 milionů rublů (asi šest milionů korun) v jedné dřevařské firmě; procesu tehdy odpůrci režimu označili za vykonstruovaný. Navzdory tomuto rozsudku Navalnyj loni v září ve volbách moskevského starosty získal druhou příčku s 27 procenty hlasů.

Pravomocné odsouzení je v Rusku překážkou případné kandidatury v prezidentských volbách, které by se měly konat v roce 2018.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.